Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik hodin spánku doopravdy potřebujete podle vašeho věku, abyste nedevastovali vaše tělo

Vědecké výzkumy jasně ukazují, že spánek je nezbytný v každém věku. Díky spánku může vaše mysl i tělo regenerovat a obnoví se díky němu prakticky každý systém ve vašem těle. Kolik hodin spánku ale doopravdy potřebujete, aby se tyto výhody během spánku aktivovaly?

Info ikona
Spánek

Orientační tabulka podle věku

Vědecký výzkum podle National Sleep Foundation dokázal, že dospělí jedinci potřebují 7 až 9 hodin spánku podle svých individuálních potřeb. Miminka, děti i dospívající pak potřebují daleko více spánku. Následující tabulka vám pomůže se orientovat v počtu hodin spánku podle věku. V každé skupině hodiny představují doporučený rozsah délky nočního spánku zdravého jedince, který může být v závislosti na okolnostech o hodinu kratší či delší.

  • Novorozenec: 0-3 měsíce: 14-17 hodin spánku
  • Kojenec: 4-11 měsíců: 12-15 hodin spánku
  • Batole: 1-2 roky: 11-14 hodin spánku
  • Předškolní věk: 3-5 let: 10-13 hodin
  • Školní věk: 6-13 let: 9-11 hodin
  • Dospívající: 14-17 let: 8-10 hodin
  • Mladý dospělý: 18-25 let: 7-9 hodin
  • Dospělý: 26-64 let: 7-9 hodin
  • Starší dospělý: 65 a více let: 7-8 hodin
Mohlo by se vám líbit

Jak uzdravit svou psychiku v dnešní uspěchané době? Vyzkoušejte japonskou lesní terapii, jejíž účinky byly prokázány vědeckými studiemi

Jak uzdravit svou mysl v této uspěchané době? Vyzkoušejte japonskou lesní terapii Shinrin-yoku. Její blahodárné účinky na duši byly prokázány vědeckými studiemi, dokonce má pozitivní vliv i na fyzické zdraví.
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Jak určit délku spánku

Při rozhodování, kolik hodin spánku potřebujete konkrétně pro sebe, musíte vzít v potaz své celkové zdraví, denní aktivity a také váš dosavadní spánek. Pokud jste produktivní, zdraví a šťastní i po 7 hodinách spánku, pak vám stačí. Ale pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo vyšší riziko nějakého onemocnění, měli byste spát déle. Stejně tak při vyšším výdaji energie přes den nebo při náročném zaměstnání. Problém může být i závislost na kofeinu, díky které můžete mít problémy s usínáním nebo velmi nepravidelný spánkový cyklus. Pokud máte závažné potíže se spánkem, měli byste navštívit odborníka, který vám pomůže spánkový cyklus upravit nebo vyřešit potíže s usínáním. Nedostatek spánku totiž může vést až ke zhroucení organismu. Podle jedné studie vědců z Floridy pak spánek pravidelně kratší než 6 hodin může zvýšit riziko demence až o 30 %!

Mohlo by se vám líbit

Elixír mládí: Zařaďte do jídelníčku ořechy, listovou zeleninu a další potraviny, díky kterým se dle vědeckých studií lze dožít i 100 let

Ačkoliv zdravých potravin existuje mnoho, některé z nich jsou přece jenom o něco zdravější. Řeč je o superpotravinách, které podle vědeckých studií dokáží při jejich pravidelné konzumaci prodloužit život. Jaké to jsou a na které z nich byste během plánování svého jídelníčku neměla dopustit?
svetzeny.cz
Info ikona
Ložnice

Udělejte ze spánku svoji prioritu

Jakmile si ujasníte, kolik hodin spánku váš organismus potřebuje, je na čase si naplánovat denní program tak, abyste mohli svůj plán dodržet. Ze všeho nejdřív musíte udělat ze spánku svoji prioritu. To znamená, že veškeré společenské nebo pracovní aktivity musíte uzpůsobit tak, abyste je nedělali na úkor spánku, ačkoliv to může být občas lákavé. Spánek je nezbytný, abyste na tyto aktivity byli v nejlepší psychické a fyzické pohodě. Zlepšení spánkové hygieny dále zahrnuje nastavení ložnice a zavedení návyků souvisejících se spánkem. Znamená to například dodržování stejného plánu spánku každý den, dokonce i o víkendech, cvičení relaxačních rutin před spaním pro rychlejší usínání, minimalizace rušení světlem a hlukem, odložení elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony a notebooky, alespoň půl hodiny před spaním a také omezení příjmu kofeinu a alkoholu a vynechání jejich konzumace těsně před spaním. Pro kvalitní spánek byste také měli mít kvalitní matraci, která je pohodlná a správně podpírá tělo. Nedílnou součástí vaší ložnice by také měl být kvalitní polštář a lůžkoviny. V ložnici byste neměli mít příliš teplo, doporučené rozmezí teploty je mezi 17 a 20 °C.

Mohlo by se vám líbit

Maminka dvou dětí shodila 13 kilo za měsíc: Jaký je její cvičební plán a jídelníček pro úspěšné hubnutí bez omezování a „mučení“ v posilovně?

Maminka dvou dětí Thessy Batsinilas zhubla 13 kilo za pouhý měsíc. Jak se jí to podařilo? Tajemství jejího úspěchu není drastická dieta ani úporné cvičení. Podívejte se na jednoduchý návod, který je dle Thessy klíčem k úspěchu a pomůže každému.
svetzeny.cz

Zdroje: National Library of Medicine, MailOnline

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit