Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik hodin spát, když je vám 18, 30 nebo 65 let, aby vaše tělo regenerovalo?

Spánek je nezbytná součást vašeho života a potřebujete ho ke správnému fungování organismu. Optimální množství spánku závisí hned na několika faktorech, zásadním je pak právě věk. I když se potřeby spánku mezi jednotlivci liší, existuje obecné pravidlo, kolik hodin denně by měla každá věková kategorie lidí spát.

Info ikona
Spánek

Spánek potřebujete v každém věku

Vědecké výzkumy jasně naznačují, že spánek je nezbytný v každém věku. Regeneruje tělo i mysl a posiluje prakticky každý systém v těle. Prvním krokem je znát obecná doporučení, kolik spánku potřebujete. Poté je důležité uvážit i vaše individuální potřeby na základě vaší aktivity a celkového zdravotního stavu. Nakonec je důležité dodržovat tzv. spánkovou hygienu, aby váš spánek byl nejen dostatečně dlouhý, ale také i dostatečně kvalitní.

Mohlo by se vám líbit

Osvědčené kombinace potravin, díky kterým zhubnete mnohem rychleji: Ovesná kaše s borůvkami, vajíčka se špenátem a další

Chcete hubnout rychleji? Pak vsaďte na osvědčené kombinace potravin, které vám pomohou shodit přebytečná kila, zbavit se břišního tuku a rozproudí váš metabolismus. Zjistěte, jak vám při vašem úsilí pomůže ovesná kaše s borůvkami, vajíčka se špenátem a další potraviny.
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Doporučené doby spánku podle věku

  • Novorozenec: 0-3 měsíce – 14-17 hodin
  • Nemluvně: 4-11 měsíců – 12-15 hodin
  • Batole: 1-2 roky – 11-14 hodin
  • Předškolní věk: 3-5 let – 10-13 hodin
  • Školní věk: 6-13 let – 9-11 hodin
  • Dospívající: 14-17 let – 8-10 hodin
  • Mladý dospělý: 18-25 let – 7-9 hodin
  • Dospělý: 26-64 let – 7-9 hodin
  • Starší dospělý: 65 a více – 7-8 hodin
Mohlo by se vám líbit

Péče o vlasy po čtyřicítce by se měla razantně změnit: Nezapomínejte na spánek, zinek nebo šampon "na míru"

Nejen péče o obličej by nám měla být dokonale přizpůsobena, ale také péče o vlasy potřebuje s přibývajícím věkem určité úpravy. Přečtěte si, které to jsou a zařaďte je do své rutiny.
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Zvažte své individuální potřeby

Tato tabulka je pouze orientační a jedná se o obecné pravidlo, kolik spánku potřebují děti i dospělí. Zároveň je však třeba vzít v úvahu i to, jak jste produktivní, zdraví a zda vám doporučené množství spánku vyhovuje. Pokud máte zdravotní potíže, vyšší riziko nějaké nemoci nebo zvýšený energetický výdaj, vaše tělo může vyžadovat delší dobu spánku. Problém také může nastat, pokud jste závislí na kofeinu nebo máte problémy se spánkem. Můžete zkusit s výše uvedenými doporučeními a poté upravit dobu spánku podle svých individuálních potřeb.

Mohlo by se vám líbit

Jak být štíhlá i bez cvičení díky jarnímu detoxu? Zaměřte se na bylinky a vyhněte se hladovění

Jaro se pomalu hlásí o slovo, ale vy se ještě po zimě cítíte unavená, bez energie a navíc vám připadá, že máte pár kilo navíc? Než začnete propadat panice, vyzkoušejte pořádný jarní detox, který vás vrátí do formy. Když se vyhnete hladovění a trochu odlehčíte svůj jídelníček, budete brzy v té správné jarní formě. Navíc si můžete díky vhodným bylinkám také zlepšit náladu a pomalu formovat svou postavu do plavek. Na co byste na jaře neměla zapomínat?
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Spánková hygiena

Jakmile zjistíte optimální počet hodin spánku pro vaši osobu, měli byste zapracovat i na kvalitě spánku. Toho docílíte tím, že učiníte ze spánku vaši prioritu bez ohledu na společenské aktivity nebo práci. Zlepšení spánkové hygieny totiž vede k lepší psychické i fyzické kondici, tudíž můžete nakonec dosáhnout i lepších pracovních výsledků. Pro zlepšení vašeho spánku zkuste následující tipy:

  • Dodržujte stejný plán spánku, dokonce i o víkendech.
  • Provádějte před spaním relaxační rutiny, které vám pomohou rychleji usnout.
  • Vyberte si ke spánku kvalitní matraci, která je podpůrná a zároveň pohodlná. Stejně tak vybírejte kvalitní polštáře a lůžkoviny.
  • Minimalizujte rušivé elementy během spánku včetně světla i zvuků, v ložnici nemějte příliš velké teplo.
  • Minimálně půl hodiny před spaním odložte veškerá elektronická zařízení, jako jsou telefony či notebooky.
  • Pečlivě sledujte svůj příjem kofeinu a alkoholu a snažte se jejich konzumaci minimalizovat, především pak před spaním.

Kdy navštívit odborníka

Pokud se vám stále nedaří upravit svůj spánkový režim, pociťujete výraznou ospalost během dne, trpíte příznaky, jako jsou křeče, chronické chrápání, mravenčení nohou, potíže s dýcháním během spánku, chronická nespavost či další závažné potíže související se spánkem, měli byste se poradit se svým lékařem nebo vyhledat odborníka, aby vám pomohl určit přesnou příčinu vašich potíží.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší snídaně vůbec, kterými si krátíte život. Ničí vaše zdraví v každém věku i hatí snahu zhubnout

Říká se, že snídaně je základ dne. Jak vypadá ta vaše? Konzumace určitých potravin vede k nadváze a negativně ovlivňuje zdraví. Ověřte si, že se ve vašem jídelníčku tyto potraviny nenacházejí. Které snídaně by vám odborníci rozhodně nedoporučili?
svetzeny.cz

Zdroje: PubMed, CDC

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit