Přejít k hlavnímu obsahu

Křečové žíly neschovávejte pod kalhoty, mohou způsobit embolii. Důležité je rozpoznat je včas

Křečové žíly nebo-li varixy jsou zvětšené, klikaté a uzlovité povrchové žíly, které se objevují především na dolních končetinách. Protože zvyšují riziko trombózy a embolie, neměli byste je v žádném případě zanedbávat. Jak jejich vzniku předcházet a co dělat, když se objeví?

Podle Národního zdravotnického informačního portálu křečové žíly postihují ve věku nad 60 let dvě třetiny žen a třetinu mužů, ale nejsou výjimečné ani u mladších osob. Jejich vznik kromě dědičné predispozice ovlivňuje také pohlaví, věk, obezita, práce vyžadující dlouhodobé sezení nebo stání, nedostatek pohybu, strava s nízkým obsahem vlákniny, nošení příliš těsných kalhot nebo punčoch, těhotenství nebo třeba antikoncepce.

Asi nejznámějším typem jsou jemné metličkové varixy. Ačkoli nevypadají hezky, bývají obvykle neškodné a nezpůsobují žádné problémy. Mohou však poukazovat na riziko vzniku žilního onemocnění. Zpozornět byste však měli, pokud vás postihují sekundární varixy, které vznikají tehdy, pokud hluboký žilní systém neodvádí krev správně. V takovém případě dochází v těle ke zvýšení žilního tlaku, rozšiřování žilních stěn a tvorbě typických klikatých křečových žil.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší cviky na rozproudění lymfatického systému. Zvládnete je v pohodlí domova

Býváte často unavení a bez energie? Možná si říkáte, že na vás leze jarní únava, ale pocit únavy může mít na svědomí také ucpaný lymfatický systém. Zkuste rozproudit lymfu v těle pomocí následujících cviků.
svetzeny.cz

Jak se projevují křečové žíly?

Křečové žíly většinou předchází pocity těžkých a unavených nohou zejména večer nebo v teplém počasí, otoky spodních částí nohy a kotníků, časté křeče, brnění a neklid v nohách. „Většina pacientů má chronické žilní onemocnění často spojené až s metličkami a křečovými žilami, ale právě oteklé nohy, pocity těžkosti a bolesti nebo i noční křeče jsou prvními příznaky této nemoci,“ uvádí specialistka na žilní onemocnění, angioložka MUDr. Petra Zimolová z FN Motol na webových stránkách Žilní poradny. Pokud se objeví klikaté žíly, mohou být na dotek bolestivé a na kůži se mohou objevovat také červené nebo hnědavé skvrny.

Mohlo by se vám líbit

Bolesti hlavy a oteklé nohy: Signály, kterými tělo hlásí jeden důležitý problém

Lymfatický systém v organismu plní mnoho důležitých funkcí. Významnou úlohu hraje v transportu živin a obranných mechanismech těla. Dokáže odstranit z těla odpadní látky, nejrůznější toxiny, viry, bakterie, mrtvé buňky a další patogeny. Vyčistěte lymfatický systém a pomozte mu ve správném fungování!
svetzeny.cz

Jak vzniku křečových žil předcházet

Vývoj křečových žil můžete zpomalit nebo mu i předejít zdravým životním stylem. Proto dbejte na dostatek pravidelného pohybu. Už jen pravidelná delší procházka může prospět. Držte svou váhu na uzdě a vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání. Pokud máte sedavé zaměstnání, nohy občas položte na vyvýšenou podložku, stoupejte si na špičky prstů, pravidelně vstávejte, projděte se a protáhněte se. Důležité je také jíst zdravě a vypít alespoň dva litry tekutin denně. Prospěšné jsou i chladné obklady či střídání teplot ve sprše.

Mohlo by se vám líbit

Nordic Walking je lepší než běh. Posílíte celé tělo bez zatížení kloubů a k tomu získáte příjemný bonus

Běh vás až tak moc neláká, ale pouhá chůze vám nestačí? Zkuste nordic walking, který získává stále více příznivců po celém světě. A není divu, chůze s hůlkami je nejen efektivním cvičením, ale také přináší řadu zdravotních výhod.
svetzeny.cz

Co pomáhá na křečové žíly?

Cílem léčby křečových žil je podle Národního informačního zdravotnického portálu posílit oslabenou funkci cév, zabránit dalšímu poškozování žilního systému a ulevit od případných příznaků. Pokud míváte často pocity těžkých nohou, napětí v nohou, otoky nebo noční křeče, případně objevíte křečové žíly, zajděte co nejdříve ke svému lékaři. Samy od sebe bohužel křečové žíly zpravidla nezmizí. Lékař vám doporučí vhodného cévního lékaře, žilního chirurga či kožního lékaře.

Základem léčby je pravidelné nošení správně vybraných kompresních punčoch, užívání léčiv ochraňujících cévy a promazávání pokožky gely ke zmírnění pocitů těžkosti a napětí v nohách. Možností je také operativní řešení. „Nohy je třeba mít stále v pohybu. Pomáhá i nošení kompresních punčoch, které výrazně podporují návrat žilní krve ve chvíli, kdy se pacienti nehýbou, a také užívání léků na žíly. Zpevňují žilní tonus a brání žilním zánětům,“ jmenuje angiolog MUDr. David Ručka, Ph.D., z Cévní ambulance Mělník na webových stránkách Žilní poradny.

Mohlo by se vám líbit

Bolest, lupání a ztuhlost kloubů po delším odpočinku: Příznaky nepříjemného onemocnění je třeba odhalit včas

Artróza nepostihuje pouze seniory, potýkají se s ní i výrazně mladší lidé. Dokáže velmi znepříjemnit život, omezit pohyblivost a dokonce může vést až k trvalé invaliditě. Co artrózu způsobuje, jak se projevuje, jaká má stádia a jak probíhá její léčba?
svetzeny.cz

Vnitřní křečové žíly vedou ke vzniku sraženin

Křečové žíly jsou obvykle na první pohled jasně patrné. Mohou se však objevit i vnitřní křečové žíly, ve kterých se může vytvořit sraženina a hluboká žilní trombóza. Poznáte je, pokud se objeví otok, bolesti zvyšující se při zatnutí svalů a dojde ke zmodrání končetiny. Při podezření na výskyt hluboké žilní trombózy okamžitě volejte lékaře.

Ženy po padesátce většinou netrápí jen křečové žíly, ale hrozí i řídnutí kostí, které se projevuje nenápadnými příznaky, jichž si leckdy ani nevšimnete. Jak poznáte, že se řídnutí kostí týká i vás a jaká je nejlepší prevence osteoporózy? 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: