Přejít k hlavnímu obsahu

Lék, nebo zabiják: Prášek proti bolesti zabil stovky tisíc lidí. Lidé označují farmaceutickou společnost za vrahy

Zprvu to vypadalo, že byl vynalezen prášek, který uleví od nejhorších bolestí všem, kteří to potřebují. Zanedlouho na to se ale lidé stali na těchto prášcích závislí a Amerika díky nim zažila nejhorší opiátovou krizi všech dob. Kvůli předávkování lékem zemřelo více, než půl milionu lidí. A za tím vším byla pouhá vidina vydělat co nejvíce peněz.

Lék na bolest, nebo zabiják?

Firma Purdue Pharma byla americká soukromá farmaceutická společnost, kterou od jejich zakladatelů odkoupila rodina Sacklerových. Konkrétně pak Richard Sackler, který byl v roce 1999 jmenován prezidentem a v roce 2003 se stal spolupředsedou představenstva, dohlížel na výzkumné oddělení, která vyvinula OxyContin a řídil prodejní a marketingovou jednotku.

Právě zmíněný OxyContin je vysoce návykové analgetikum, který obsahuje určité složky opia. Síla jeho účinku je vyšší než u heroinu a morfinu, a to včetně typických euforických stavů a nálad. Právě kvůli tomu se lék, který firma prezentovala primárně jako lék proti bolesti, stal pro mnohé lidi návykovým. A to až do takové míry, že se jím předávkovali. O vedlejších účincích, včetně možnosti závislosti, Richard údajně věděl. Více než to ho ale zajímalo, kolik peněz si vydělá.

Čím více závislých, tím větší zisk pro firmu

Vytvořit si závislost na léku proti bolesti není zas tak náročné. Lék vám uleví a na malou chvíli vám pomůže zapomenout na příšernou bolest, která vás trápí. V případě OxyContinu vám navíc dodá euforický stav, který si zamilujete. A právě to bylo pro firmu Purdue Pharma stěžejní – čím více lidí bylo na jejich léku závislých, tím více jim stoupaly prodeje. Pracovníci jmenované společnosti zahájili velmi účinnou, někdy až agresivní, marketingovou strategii. V rámci té přesvědčovali lékaře, aby předepisovali OxyContin na všechny druhy bolesti - nejen na ty nejhorší a nejvíc nesnesitelné. Bolela vás hlava? Dostali jste OxyContin. Navíc nutili lékaře prodávat silnější dávky, které měly lidem ulevit od bolesti až na 12 hodin. Společnost si byla vědoma toho, že účinek léku na 12 hodin ale není – většinou odezněl přibližně po 8 hodinách. A tak lidé potřebovali víc. Lékaři více předepisovali a Purdue Pharma víc vydělávala.

Ptáte se, jak je možné, že firma svým marketingem přiměla lékaře předepisovat léky s opiáty, o kterých nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie? Jednoduše. Lákali je na bezplatné výlety, které zahrnovaly semináře o lécích proti bolesti. V překladu – plně hrazené dovolené se semináři. Zároveň měli lékaři také určité procento z počtu předepsaných receptů na OxyContin. Podle studie v časopisu American Journal of Public Health se více, než 5000 lékařů, lékárníků a zdravotních sester zúčastnilo těchto plně hrazených výletů.

Mohlo by se vám líbit

Drogy změnily Dannielle Westbrook (49) kdysi krásnou tvář. Plastikami se herečka snaží zachránit, co z ní zbylo…

Smutný, až děsivý je pohled na Danniellu Westbrook (49). Béčková herečka a především profesionální celebrita tvrdě doplatila na drogovou minulost. Přišla o nosní přepážku a celá její tvář je pod tíhou plastik tak trochu pokřivená. Ač se chirurgové všemožně snaží, zázraky na počkání neumí.
svetzeny.cz

Lidé jako smyslů zbavení

Závislost na opiátech Ameriku provází již léta. Prodej OxyContinu však způsobil obrovskou opiátovou krizi. Vzorec byl poměrně jednoduchý – drtivá většina lidí totiž lékařům dává svou plnou důvěru. Zamyslete se sami – jaké autoritě věříte vy? Jsou to politici, učitelé, nebo právě lékaři? Nejen lidé, kteří měli OxyContin předepsaný, ale i ti, kteří ho brali jen za účelem euforických stavů se začali chovat šíleně. Neukojitelná touha a potřeba další dávky je vedla k tomu, že vykrádali lékárny, nebo prodávali co se dalo, aby si mohli jít koupit další prášky. Prášek jako takový mnoho lidí i drtilo a šňupalo, stejně jako kokain a jiné drogy. V USA zemřelo na předávkování léky s opiáty více, než půl milionů lidí. A to je pouze oficiální verze. Ve skutečnosti může být číslo ještě mnohonásobně vyšší.

Mohlo by se vám líbit

Hvězda Přátel otevřeně promluvila o závislosti, i o největším tajemství legendárního seriálu. Skončil kvůli Aniston!

Ten, kdo se rozhodne to všechno sdílet. Matthew Perry se raketově proslavil po celém světě díky úspěchu Přátel, ale mimo obrazovku si jeho závislost vybírala obrovskou daň. I o tom promluvil v nové knize, která vám vyrazí dech!
svetzeny.cz

Následky opiátové krize

Společnost Purdue Pharma v čele s Richardem Sacklerem byla několikrát zažalována – a to rovnou několika státy USA. Do roku 2019 bylo státními a místními vládami zahájeno více než 1000 soudních sporů proti Purdue. Státy v celých USA nárokují více než 2 biliony dolarů v případu bankrotu Purdue Pharma. V roce 2021 Sacklerovi požádali soudce Roberta D. Draina o kontroverzní rozhodnutí, které by jim mělo poskytnout imunitu a chránit jejich majetek před žalobami. Sacklerovi u soudu hledali ochranu podobnou bankrotu, aniž by ve skutečnosti požádali o osobní bankrot. Řada státních zástupců tvrdila, že taková dohoda by donutila státy pozastavit úsilí o vyšetřování členů rodiny a nesení jejich odpovědnosti. V květnu 2023 schválil 2. americký obvodní soud v New Yorku vyrovnání ve výši 6 miliard dolarů, přičemž rodina Sacklerových se vzdala vlastnictví Purdue a všechny zisky byly poslány do fondu na prevenci a léčbu závislosti na opioidech. Nikdo ze Sacklerových zatím nebyl přímo obviněn z úmrtí spojených s OxyContinem. Tento lék si do dnešního dne můžete koupit v téměř kterékoliv lékárně, což je na tom celém nejspíš to nejhorší.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit