Nadýmání či plynatost je jedním z nejčastějších zažívacích problémů. Pocit nafouknutého břicha je nepříjemný a často doprovázený nadměrným odchodem plynů do okolí, což se stává nejen zdravotním, ale i společenským problémem. Třeba letní dovolenou to dokáže dokonale otrávit. Proč tomu tak je a co se s tím dá dělat?
Jíme rychle, polykáme vzduch
V lékařské terminologii znamená meteorismus přítomnost zvýšeného množství plynu ve střevech. Plyny v žaludku vznikají přirozeně, vyprodukujeme jich až litr denně. Není žádným tajemstvím, že jejich množství zvyšuje konzumace některých potravin, zejména luštěnin, zelí, cibule, kořenové zeleniny a zeleniny obecně. A té si přes léto dopřáváme více, než v zimě. Je skvělé, když je váš letní jídelníček odlehčený, vždyť kdo by měl v tom horku rád těžká a tučná jídla. Zvýšený příjem zeleniny i ovoce však často vede k nadměrnému nadýmání. Problémem mohou být i kvasnice, pšenice, sycené nápoje, káva, džusy. Zásadní vliv na zvýšenou tvorbu plynů a s tím související problém nadýmání má i způsob příjmu potravy – jíme rychle, ve spěchu, často jíme vestoje a jídlo dostatečně nekoušeme – při jídle tak polykáme přílišné množství vzduchu. Pokud máte poněkud „líné léto“ a více odpočíváte, než se hýbete, může gastrointestinální potíže způsobit i nedostatek pohybu.
Více problémů najednou
Kombinace nadýmání, plynatosti, bolestí břicha a křečí je zcela běžná. Naše babičky v tomto případě doporučovaly mátový čaj, ale při častějších problémech je dobré zamyslet se nad skladbou jídelníčku a zajít do lékárny. Můžete vyzkoušet například bylinný lék Gaspan, který vyřeší všechny zmíněné problémy zároveň. Obsahuje esenciální oleje kmínu a máty, které působí synergicky a mají velmi dobrou snášenlivost. Účinná látka se uvolňuje až v tenkém střevě, tedy přesně tam, kde je její účinek potřeba. Výhodou je, že mátová silice tlumí vnímání bolesti v trávicím systému a kmínová silice zpomaluje růst potenciálně patogenních bakterií a podporuje růst prospěšných bakterií.
Cvičení, úprava stravy a pozor na intolerance
Nadýmání a nadměrná plynatost je spíše příznakem než samotným zažívacím problémem. V první řadě je třeba se zaměřit na odstranění příčiny, kterou je nevhodná skladba stravy, nesprávné kombinace, nedostatek pohybové aktivity, užívání různých léků či potravinové intolerance. Při častých a opakovaných bolestech a nadýmání je na vině histaminová, laktózová či fruktózová intolerance, případně celiakie či alergie na konkrétní potravinu (či její složku). Doporučuje se konzumovat lépe stravitelná jídla, užívat probiotika a pravidelně cvičit či praktikovat sporty, které podporují lepší střevní peristaltiku. Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud je plynatost a nadýmání spojeno se ztuhlými křečovitými bolestmi břicha, zácpou, průjmem nebo zvracením. Je třeba také dodat, že zadržování vylučování plynů se nedoporučuje, protože by mohlo vést k chronickým poruchám trávení.