Jak se chránit před vznikem rakoviny kůže
Nejdůležitějším opatřením, které pro sebe můžete udělat, je důsledná a dlouhodobá ochrana kůže před slunečním zářením pomocí fotoprotektivních krémů s vysokým faktorem. Pamatujte, že sluneční záření se k vám může dostat i ve stínu. Zohlednit byste měli i charakter okolí. Bílý písek, čerstvý sníh, vodní hladina či bílé betonové plochy sluneční záření odrážejí a násobí.
Kromě ochranných krémů se můžete chránit i oblečením. Barevné a černé oděvy chrání více, ale oproti bílým pohlcují více světla, a proto se nepříjemně zahřívají. Zapomínat byste neměli ani na sluneční brýle s testovaným UV filtrem. Eliminujte pobyt na přímém slunci mezi 11-15 hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. Mažte se opakovaně podle svého fototypu. Čím světlejší kůži máte, tím častěji. Krém nanášejte v dostatečné vrstvě 30 minut před pobytem na slunci, aplikaci opakujte po dvou hodinách nebo po vykoupání či zpocení při sportu.
„Mezi rizikové skupiny patří zejména pacienti se světlou kůží, se zvýšeným počtem znamének či s rakovinou kůže v rodinné anamnéze. Zvýšené riziko hrozí i pacientům, kteří tráví hodně času na sluníčku nebo navštěvují solária. Každé spálení kůže možnost vzniku melanomu dále výrazně zvyšuje,” dodává MUDr. Lucie Polák z Canadian Medical. Po pobytu na slunci je pokožka vysušená, citlivá, náchylná k podráždění. Ke zklidnění a hydrataci používejte přípravky po opalování, např. s obsahem panthenolu. Pokud se spálíte, nevystavujte spálenou pokožku několik dní slunci. V průběhu celého dne dostatečně pijte.