Přejít k hlavnímu obsahu

Migrénu má desetina české populace: Paralyzující stav zasahuje i do státního rozpočtu

Objevuje se několikrát do týdne i párkrát za rok, stejně široké spektrum má i její trvání - může jít o hodinu, ale klidně i tři dny. Pravidelně trápí asi milion českých obyvatel, nemálo z nich pak paralyzuje tak, že nejsou schopni žádné činnosti, stejně jako výkonu své profese. Přesto je stále podceňována...

Mohlo by se vám líbit

Pivo dle vědců léčí: Kolik ho vypít každý den, abychom se vyhnuli demenci, cukrovce a dalším problémům

Blahodárné účinky piva jistě potěší každého, kdo si rád dopřeje sklenku k obědu či jen tak večer za odměnu po náročném dni. Vědecký průzkum prokázal, že pivo snižuje například rizika vážných onemocnění.
svetzeny.cz

Migréna možná vypadá banálně, přeci je to "jen" bolest hlavy, pravda je však taková, že jde o nejnákladnější neurologické onemocnění v celé Evropské Unii. Každý rok přijdou náklady pacientů na analgetika a proplácení pracovní neschopnosti na celkovou částku převyšující 700 miliard. A to se počítají pouze případy pacientů v léčení, další statisíce lidí si s migrénou poradí sami doma za použití běžných analgetik, jelikož mají mírnější průběh. I přes četnost migrén jde však stále o nemoc, o které se příliš nemluví, případně jí není přisuzována vážnost. 

Ničí kariéru, vlastně i život

Pacienti s migrénou mají bezpochyby sníženou úroveň života, v některých případech je onemocnění natolik vyřazuje z běžného fungování, že dochází i k silné psychické újmě. "Kvůli častým migrénám jsem chvílemi pomýšlela i na to nejhorší," potvrzuje sedmadvacetiletá Klára, která měla úspěšně nastartovanou kariéru v právní kanceláři. Kvůli četným záchvatům se však musela náročné a stresující profese vzdát. "Bolest je tak silná, že nejste schopni myslet, natož někoho právně zastupovat," přibližuje také. "Zároveň často zvracíte, třesete se, bolí vás oči, duní vám v hlavě každý zvuk tisícinásobkem své síly, takže jediná cesta je často zavřít se o samotě doma, přikrýt si hlavu peřinou nebo ji strčit do polštáře, vzít si léky a čekat," popisuje také.

"Jakmile nevíte, kdy vás přepadne další záchvat a kolik jich v měsíci ještě bude, je pracovní život o dost složitější. Do jisté míry to lze řešit například částečnými úvazky, ale ne každý zaměstnavatel má pro neplánované absence pochopení," potvrzuje i Rýza Blažejovská předsedkyně pacientské organizace Migréna-help. 

Mohlo by se vám líbit

Rady od babiček proti bolesti kyčlí: Skvěle funguje domácí mazání i obklady. Skutečně pomáhají

Bolest dokáže každému z nás pořádně otrávit život. Zvlášť, když trvá delší dobu a omezuje nás v každodenních aktivitách. Mezi časté potíže patří bolest kyčelního kloubu, která vás může zastihnout, ať je vám třicet nebo třeba padesát. Než si vezmete pilulku proti bolesti, zkuste vsadit na pomoc ze zelené lékárny.
svetzeny.cz

Většina pacientů trpících migrénou ji přitom neřeší a nechají ji přestoupit do vyššího levelu - ostřejší fáze. "Zpočátku jsem měla migrény jednou do měsíce, vždycky se to dalo zvládnout, i když to bylo nepříjemné. Tento stav trval přibližně dva roky. S nástupem do advokátní kanceláře jsem se však dostala do stadia, kdy jsem ji měla každý týden, někdy i dvakrát, a to už vás potom hodně omezuje nejen zdravotně, ale i psychicky. Rušila jsem schůzky s klienty, kolikrát i posezení s přáteli. Dalo by se říct, že mně bolest znemožňovala žít život, který jsem chtěla," líčí také Klára. O tom, že existuje preventivní léčba, která je v případu raného zahájení poměrně velmi účinná, se dozvěděla pozdě. 

Zbytečná bolest

Zatímco akutní stav migrény lze mírnit analgetiky jako je paracetamol, ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová, preventivně se osvědčily léky ze skupiny triptanů. Podávají se na předpis pacientům, kteří s migrénou bojují i třikrát za měsíc, s čímž by vám měl na počátku poradit praktický lékař. Existují ale i centra intenzívní péče, kde je pak k pacientům s tímto problémem přistupováno komplexně, často i se zařazením psychoterapie a sociální terapie. Ačkoli jsou migrény často genetického původu, spouští je i ostré světlo, hluk, stres, přepracování, špatná životospráva anebo nedostatečná spánková hygiena. 

"Migrénu jsem začala efektivně řešit až  v Migrena Help. Podstatnou součástí k objevení problému přitom byly i záznamy, díky kterým se podařilo zjistit, co migrénu vyvolává. V centru jsem se také naučila, jak fungují její jednotlivé fáze, takže bolest nyní poznám ještě než se stihne projevit v plné síle. Díky tomu se mi nyní daří fungovat normálně bez omezení," popisuje také Klára. 

Mohlo by se vám líbit

5 alarmujících znaků vysokého krevního tlaku, které rozhodně neignorujte

Vysoký krevní tlak je také známý pod pojmem hypertenze. Jedná se o velmi častý zdravotní problém, který postihuje mnoho lidí po celém světě. Nejedná se pouze o přechodnou záležitost, ale o vážné onemocnění, které může vést k závažným komplikacím, jako jsou srdeční choroby, mozkové příhody či selhání ledvin. Tyto nejhorší scénáře bývají důsledkem toho, že mnoho lidí o svém vysokém tlaku neví. Přečtěte si pět alarmujících příznaků vysokého krevního tlaku, které byste rozhodně neměli ignorovat.
svetzeny.cz

Varování těla

"Snažíme se veřejnost upozorňovat, že migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech. Výsledky průzkumu to jenom potvrzují," říká Rýza Blažejovská předsedkyně pacientské organizace Migréna-help. Součástí léčby je i rozpoznání všech jejích fází a podob.

Migrénu lze rozdělit do několika skupin podle intenzity. V té první, prodromální, přichází mírná bolest, deprese, změna chuti, nutkání jíst nebo pít či mravenčení. Při podání analgetik v této fázi většinou příznaky odezní. Horší je již fáze druhá, která se nazývá aura. Při té již nastupuje silná bolest, třes, hučení v uších, tlak na oči a přecitlivělost na světlo. Při vlastním záchvatu všechny tyto příčiny podstatně zesílí, přidává se zvracení a rozostřené vidění. Tyto stavy trvají i tři dny, kdy je potřeba pacientům podat infuzi a silné tišící léky. Po jakémkoli záchvatu pak dochází k naprostému vyčerpání organizmu, stejně jako ztrátě minerálních látek a tekutin, což znamená jen další z "běžného provozu" vyřazující projevy.

Pokud tedy trpíte na silné bolesti hlavy, případně se u vás objevují přímo migrény s výše popsanými příznaky, obraťte se na lékaře či přímo na specializované centrum pomoci. 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit