Většina pacientů trpících migrénou ji přitom neřeší a nechají ji přestoupit do vyššího levelu - ostřejší fáze. "Zpočátku jsem měla migrény jednou do měsíce, vždycky se to dalo zvládnout, i když to bylo nepříjemné. Tento stav trval přibližně dva roky. S nástupem do advokátní kanceláře jsem se však dostala do stadia, kdy jsem ji měla každý týden, někdy i dvakrát, a to už vás potom hodně omezuje nejen zdravotně, ale i psychicky. Rušila jsem schůzky s klienty, kolikrát i posezení s přáteli. Dalo by se říct, že mně bolest znemožňovala žít život, který jsem chtěla," líčí také Klára. O tom, že existuje preventivní léčba, která je v případu raného zahájení poměrně velmi účinná, se dozvěděla pozdě.
Zbytečná bolest
Zatímco akutní stav migrény lze mírnit analgetiky jako je paracetamol, ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová, preventivně se osvědčily léky ze skupiny triptanů. Podávají se na předpis pacientům, kteří s migrénou bojují i třikrát za měsíc, s čímž by vám měl na počátku poradit praktický lékař. Existují ale i centra intenzívní péče, kde je pak k pacientům s tímto problémem přistupováno komplexně, často i se zařazením psychoterapie a sociální terapie. Ačkoli jsou migrény často genetického původu, spouští je i ostré světlo, hluk, stres, přepracování, špatná životospráva anebo nedostatečná spánková hygiena.
"Migrénu jsem začala efektivně řešit až v Migrena Help. Podstatnou součástí k objevení problému přitom byly i záznamy, díky kterým se podařilo zjistit, co migrénu vyvolává. V centru jsem se také naučila, jak fungují její jednotlivé fáze, takže bolest nyní poznám ještě než se stihne projevit v plné síle. Díky tomu se mi nyní daří fungovat normálně bez omezení," popisuje také Klára.