Přejít k hlavnímu obsahu

Naplánujte si rok 2022 dle tradiční čínské medicíny: Na jaře proveďte očistu těla, na podzim se zaměřte na zdraví plic

Tradiční čínská medicína vznikla před více jak 2500 lety. Čínské léčitelství pracuje jednak s interními hodinami těla, kdy je každá hodina spojena s určitým orgánem, ale také s pěti ročními obdobími. V každém z těchto období je důležité dělat určité věci pro zdraví. Naplánujte si svůj rok dle čínské medicíny.

Na jaře proveďte očistu těla

Tradiční čínská medicína spojuje jaro s novými začátky. Je to ideální čas na to, abyste provedli detoxifikaci těla a celkovou očistu. Tou je myšleno i to, že si uděláte pořádek i ve svých myšlenkách a zbavíte se negativní energie, která může pramenit jednak z prostoru, který obýváte, ale také může vycházet z lidí, se kterými jste v kontaktu. Tradiční čínská medicína věří, že bychom se v každém z jejích pěti ročních období měli soustředit na jiné orgány. Na jaře je také potřeba zaměřit se na zdraví žlučníku a jater.

Mohlo by se vám líbit

Omládněte díky potravinám: Co dalšího kromě rajčat a olivového oleje zpomaluje stárnutí pokožky?

Chcete vypadat mladší? V tom případě je třeba vaši pokožku vyživovat a hydratovat nejenom zvenčí za pomoci kosmetiky, ale také správným stravováním. Potraviny v sobě mají mnoho cenných látek, díky kterým omládnete. O kterých z nich je řeč?
svetzeny.cz

Na počátku léta dbejte na zdraví srdce

Čínská medicína rozlišuje počátek léta a tzv. pozdní léto, proto nemá klasická čtyři roční období. Počátek léta je spojen se zdravím srdce a cirkulací krve. Dle dat Českého statistického úřadu umírá téměř třetina Čechů na nemoci srdce. Proto si na počátku léta dejte cíl, že zlepšíte své kardiovaskulární zdraví. To můžete udělat několika způsoby. Zaměřte se na svou stravu, jezte zdravě a vyváženě. Nastudujte si, které potraviny srdci škodí, vyřaďte je z jídelníčku. Snažte se více hýbat, i krátká procházka vám velmi prospěje. Pokud kouříte či pravidelně konzumujete alkohol, snažte se to omezit, nejlépe úplně přestat. Myslete pozitivně a zbytečně se nestresujte.

Info ikona
Procházka les

Pozdní léto souvisí se slezinou a žaludkem

Pozdní léto je spojeno s dvěma orgány – slezinou a žaludkem. Chcete-li podpořit zdravý žaludek, slezinu a trávicí systém, zaměřte se na přírodní, organické potraviny. Naučte se také jíst pomaleji a nehltejte ve spěchu. O tom, jak hltání škodí vašemu tělu, jsme psali zde. Vyhýbejte se také potravinám, které vašemu žaludku škodí.

Info ikona
Ovoce

Na podzim se zaměřte na zdraví plic

Podzim dle tradiční čínské medicíny souvisí s plícemi a tlustým střevem. Naše plíce mají na starost příjem kyslíku, jeho vstřebávání do krve a zároveň vylučování oxidu uhličitého. Tlusté střevo je zodpovědné za vstřebávání vitamínů a živin. Pro zdraví plic je klíčové nekouřit, tento zlozvyk má na plíce devastující vliv. Pokud chcete mít silné a zdravé plíce sportujte a posilujte svou imunitu, abyste se v sezóně respiračních chorob nenakazili. Zdraví střev je pak spojeno zejména se způsobem stravování. Vyplatí se také chodit na preventivní prohlídky, které mohou případnou rakovinu tlustého střeva včas odhalit.

Mohlo by se vám líbit

Vědci zjistili, že váš měsíc narození může ovlivnit, jaké onemocnění vás čeká nejpravděpodobněji: Leden pro vysoký tlak, září pro astma

Možná se vám často stává, že na vás sedí dost informací ohledně vašeho znamení zvěrokruku. Na to teď ale na chvilku zapomeňte a zaměřte se na měsíc, ve kterém jste se narodili. Vědci z Columbia University Medical Center totiž nedávno narazili na úžasný objev, podle kterého měsíc narození určí, jaké onemocnění vás čeká nejpravděpodobněji.
svetzeny.cz

Zima je spojena se zdravím ledvin

Dle čínské medicíny je zimní období spojeno se zdravím ledvin. Ledviny jsou pro naše tělo velmi důležité, jelikož odvádí toxiny z těla. Jednoduchým způsobem, jak zdraví ledvin podpořit, je pít dostatečné množství tekutin. Minimálně byste za den měli vypít 1,5 litru tekutin. Nejvhodnějším nápojem je čistá voda. Vrcholovým sportovcům se doporučuje zařadit i další vhodné druhy nápojů – iontové a energetické. U běžné populace je příjem těchto nápojů zbytečný.

Zdroje: Refreshing Effects, ČSÚ, ČT24, Health.gov, Lung.org

Mohlo by se vám líbit

Nadměrná konzumace soli zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Jaké je doporučené množství soli pro dospělého zdravého jedince?

Sodík je nezbytným esenciálním prvkem, který váš organismus potřebuje. Jeho hlavním zdrojem je kuchyňská sůl, která se nachází téměř ve všem, co jíte a pijete. Jenže všeho moc škodí a o soli to platí dvojnásob. Jaké je tedy optimální množství soli, abyste předešli zatěžování organismu a zvýšenému riziku onemocnění?
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit