Přejít k hlavnímu obsahu

Nedostatek výživných látek má vliv na vznik očních chorob. Jak sestavit jídelníček pro oči?

Americké přísloví Jsme to, co jíme, lze s jistou mírou nadsázky pozměnit i takto: tak, jak se stravujeme, vidíme. Výživa je jedním z důležitých stavebních kamenů zraku. Vhodnou výživou můžeme nejen zlepšit svůj zrak, ale také předcházet očním chorobám.

Pro správnou funkci očí je nepostradatelný vitamin A (mrkev, meloun, meruňky). Dále vitamin E (ořechy, obilné klíčky) a vitamin C (ovoce a zelenina). Za klíčové látky pro oči lze označit také nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (ryby), minerály zinek (luštěniny, vaječný žloutek) a selen (tuňák, česnek), karotenoidy lutein a zeaxantin nebo mezozeaxantin( listová zelenina a bobulovité ovocné plody). Všechny tyto látky mají významný antioxidační účinek, což znamená, že neutralizují volné radikály a chrání buňky sítnice před poškozením.

Mohlo by se vám líbit

Každodenní procházky vám změní život. Kolik kroků denně ujít, abyste měli dobrou náladu, zdraví a ještě zhubli?

Zvláště v takzvané „době lockdownové“ jsou pravidelné procházky jednou z mála věcí, kterým se můžeme dál věnovat. A to je skvělé, protože, jak uvádějí odborníci, jsou právě procházky velmi prospěšné pro naše zdraví. Ovšem není chůze jako chůze. Když ji provádíte správně a v dostatečné míře, zlepší váš spánek, náladu i fyzickou kondici. Kolik kroků je třeba denně ujít, aby se obchůzky začaly blahodárně projevovat na našem zdraví, a proč tolik záleží i na jejich tempu?
svetzeny.cz

Vhodná výživa má nejen důležitý vliv na prevenci očních chorob, ale je i lékem. „Dokázaný efekt při onemocnění věkem podmíněnou makulární degenerací - nejvýznamnější příčiny slepoty seniorů, mají například výživné látky ze syrové stravy,“ připomíná MUDr. Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize. Makula je centrální část sítnice zodpovědná za centrální zrakovou ostrost. Zprostředkovává až 90 % vidění. Jedna z teorií vzniku tohoto onemocnění soudí, že je důsledkem oxidativního a světelného stresu. „Degeneraci makuly způsobují mimo jiné také volné kyslíkové radikály, které dokážeme úspěšně zneškodnit zvýšeným příjmem antioxidantů, například vitaminů A, C, E a selenu,“ konstatuje Skorkovská.

Dlouhodobý přísun vitaminů C a E v dávce odpovídající jednomu pomeranči denně (75 mg) může také snižovat riziko vzniku šedého zákalu. „Některé světové studie potvrzují pozitivní vliv zvýšeného příjmu vitaminu C ve formě syrové stravy a potravin s jeho vysokým obsahem. Podle nich je u takto živených lidí diagnostikována katarakta až s trojnásobným zpožděním proti průměru běžné seniorské populace,“ říká lékařka.

Mohlo by se vám líbit

Snažíte se přestat, ale nejde to? Skoncujte s nezdravým přejídáním jednou pro vždy. Jak začít?

Nejen během karantény a nuceného pobytu doma se někteří lidé potýkají s tendencí k přejídání. To často vede k bleskovému přibírání na váze, ale také k nevolnostem a dalším zdravotním potížím. Může se tedy stát, že vám při pohledu na váhu po karanténě zbydou už jen oči pro pláč. Co s tím?
svetzeny.cz

Přestože dioptrické vady oka, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost, nebo astigmatismus, stejně jako třeba zelený zákal stravou ovlivnit nelze, pro dobrou kondici zraku se vyplatí zařadit do jídelníčku to, co očím „chutná“. Není však třeba bát se, že budete na „mrkvové dietě“.

„Hodně lidí se mylně domnívá, že když budou jíst hodně mrkve, brýle nebudou potřebovat. Mrkev je bohatá na vitamin A, který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. Podobnou službu poskytují i další zraková barviva (flavonoidy, zeaxantin a lutein nacházející se v zelené listové zelenině a kukuřici) nebo nenasycené Omega 3 mastné kyseliny v rybím oleji. Bohužel to však nefunguje tak, že když schroupete každý večer jednu nebo dvě mrkve, udržíte si ostrý zrak až do stáří. O zrak se musíme starat ve spolupráci s očním lékařem a na pravidelné preventivní prohlídky chodit alespoň jednou za dva roky, po čtyřicítce častěji,“ doporučuje Skorkovská.

Využijte sílu jara

V jarním období zařaďte do svého jídelníčku každý den aspoň jednu zelenou bylinu a jeden kořen. Zeleň značí mladistvou jarní sílu, kořeny ukazují na sílu loňskou. Ze zelených bylinek odborníci doporučují kopřivu, naťovou cibuli, petržel, pažitku, sedmikrásku, pampelišku, česnek medvědí, šťovík atd. Jako kořen poslouží křen, celer, pastiňák nebo petržel.

Mohlo by se vám líbit

Jíte vejce každý den? Zjistěte, co dělá s vaším tělem

Ať už je to nadýchaná omeleta, zeleninový salát s vejcem na tvrdo nebo míchaná vajíčka k snídani, řada odborníků se neshoduje, zda je častým příjem vajec zdravý či nikoli. Vejce jsou plné bílkovin a my vám prozradíme, zda je tělu prospěšné, jíst je každý den.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Sladcí ochránci zdraví: Co jste určitě nevěděla o banánech a proč si je dopřávat každý den

Jestliže patříte mezi ženy, které do svého jídelníčku pravidelně zařazují oblíbené banány, určitě vás následující informace potěší. Kromě příjemně sladké chuti a vůně nám totiž banány nabízí mnohem více. Jaké jsou jejich hlavní benefity pro zdraví a proč si je dopřávat každý den?
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit