3. PROČ najednou rostou chlupy na místech, kam nepatří?
Podle dermatologů souvisí tato skutečnost s genetickým naprogramováním vlasových folikulů. Vlasy totiž reagují na mužský pohlavní hormon testosteron, který má vliv mimo jiné na stav našeho ochlupení. Pokud máme v organizmu testosteronu příliš, řídnou nám vlasy a začínají růst chlupy v nose, uších a nad horním rtem. Bohužel ke zvýšení hladiny testosteronu dochází u žen s přibývajícím věkem, zejména po přechodu. Zbývá nám už jen jediné: holit a vytrhávat.
4. PROČ cítím v nohách po delším sezení v jedné poloze mravenčení?
Když se posadíme do nepřirozené polohy, v níž pak setrváme příliš dlouho, můžeme tělu snadno ublížit. Třeba tak, že si skřípneme nerv. Proto přichází varování. Organizmus nás na nebezpečnou polohu upozorňuje tím, že vysílá do mozku signály, jež pociťujeme nejčastěji ve formě mravenčení. Naštěstí se dá vše jednoduše napravit. Stačí pak protáhnout svaly a nervy se zase rychle zklidní.
5. PROČ při ostrém jídle smrkáme?
Kari nebo chilli dokáže tělo pořádně zmást. Nevnímá ho totiž chuťovými receptory, ale receptory bolesti a tepla. Vy si pochutnáváte na jídle, ale organizmus má pocit, že je v ohrožení. Proto aktivuje imunitu a jedním z průvodních znaků je smrkání, díky němuž dochází k vyplavování bakterií – vetřelců z těla.