Jaro je v plném rozpuku a letní radovánky, výlety a lenošení u bazénu je den po dni více na dosah. Můžou nás ale potkat i krušné chvilky a nemilé zdravotní komplikace. Především konzumujeme-li jídla, která jsou mastná nebo mohou být kontaminovaná. Střevní potíže dokáží rozhodit rytmus našeho organismu a zkazit vám nejeden zážitek.
Letní průjem není nic ojedinělého. Kontaminovaná voda nebo strava jsou dvě nejpravděpodobnější příčiny střevních potíží. Léto je pro bakterie ideálním společníkem, jelikož ve vyšších teplotách se rychleji množí nejen bakterie, ale i plísně a jídlo se podstatně rychleji kazí.
Zde je několik tipů, jak zůstat zdraví a vyhnout se nechtěným situacím:
-
Nenechávejte jídlo dlouho ležet na stolech nebo na kuchyňské lince
-
Kontrolujte, zda je strava řádně uvařená či propečená
-
Co nespotřebujete po vychladnutí uložte do lednice
-
Před jídlem si umyjte ruce vodou a mýdlem, případně s sebou noste antibakteriální gel nebo ubrousky, kterými si můžete otřít ruce před konzumací jakéhokoli jídla
-
Nejezte syrové maso
-
Při cestování používejte balenou vodu
Typy průjmu
Existují dva základní typy:
Infekční
Existuje mnoho infekcí, které mohou způsobit průjem. Jednou z nejobvyklejších je norovirus, vyvolávající formu gastroenteritidy. Tato forma gastroenteritidy (lidově střevní virózy) se může také vyskytnout, když jíte kontaminované jídlo nebo pijete kontaminovanu vodu, a proto je důležité dbát na hygienu, zejména když jste na cestách. Děti jsou citlivé na podobný virus, zvaný rotavirus. Dalšími příznaky infekčního průjmu mohou být žaludeční nevolnost, zvracení, bolest hlavy a slabá horečka. Příznaky obvykle odezní za několik málo dní.
Neinfekční
Tato forma průjmu je častější, protože je často způsobena mnoha faktory, jimž čelíme každý den, jako jsou určité potraviny či dokonce stres. Někteří lidé mají průjem pouze čas od času, avšak jiní jím mohou trpět mnohem častěji a trvaleji, a proto je třeba nalézt léčbu, která rychle funguje. Je také dobré zjistit, které tipy pro stravovací návyky a životní styl u vás fungují, abyste si posílili celkové zdraví svého trávicího traktu.
Jak léčit průjem?
I při nejvyšší opatrnosti vás ale může průjem potkat. Mějte ve své domácí lékárničce i SOS lék, který rychle vyřeší případné potíže. Neléčený průjem může vést ke ztrátě tekutin a solí, což může způsobit dehydrataci. Abyste předešli nežádoucím důsledkům dehydratace, je třeba okamžitě jednat a zastavit příznaky průjmu pomocí léků proti průjmu, jako jsou např. léčivé přípravky Imodium® a zajistit dostatečnou hydrataci organismu.
Léčivé přípravky Imodium® obsahují účinnou látku loperamid, která reguluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem. Neovlivňují přirozenou střevní mikroflóru a svým účinkem pomáhají obnovit přirozený rytmus střev. Díky prodloužení průchodu potravy střevem může tělo začít vstřebávat tekutiny, soli a živiny, jako to dělá za normálního stavu. Imodium® Rapid se okamžitě rozpouští na jazyku a není třeba jej zapíjet vodou, má příjemné mátové aroma a je vhodný i pro děti od 6 let.
Při průjmu platí zásada rychle jej zastavit, aby nedošlo k dehydrataci. Buďte na takové situace vždy připravení a užijte si léto bez zdravotních problémů.