Přejít k hlavnímu obsahu

Nitroděložní tělísko pro ženy kolem padesátky: Řeší nežádoucí početí i obtíže spojené s menopauzou

Menopauza je významným předělem v životě každé ženy a přináší s sebou celou řadu nepříjemných momentů. Vlivem hormonálních změn dochází ke známým návalům horka, pocení, emocionálnímu vypětí, nespavosti a dalším obtížím. Na jednu stranu končí reprodukční schopnost, ale než funkce vaječníků zcela vyhasne, stejně je potřeba se ještě chránit proti nežádoucímu otěhotnění. To je sice nepříliš časté, ale ne nemožné. Řešením může být tělísko, které má pro ženy kolem padesátky celou řadu výhod.

Příznaky menopauzy může žena pociťovat už několik let před tím, než k samotnému přechodu dojde. Nejsilnější jsou právě kolem padesáti let, kdy se obecně menopauza dotýká největšího množství žen. Pomocí nejrůznějších metod se ale dají problémy řešit. Nejčastěji jde o užívání hormonů v podobě doplňků stravy či medikamentů. Novinkou je aplikace nitroděložního tělíska s hormonem levonorgestrelem. Lokální uvolňování tohoto hormonu může pomoci s odstraněním některých zdravotních problémů, jež menopauza přináší. A zapomenout nelze ani na ochranu proti nežádoucímu početí. Dokud totiž žena zcela nepřestane menstruovat, pořád je tu šance (i když je minimální) otěhotnět. 

Jak nitroděložní tělísko pro ženy v 50 letech funguje

Nitroděložní tělísko s levonorgestrelem nepomáhá pouze jako antikoncepční metoda proti početí, ale může fungovat i jako pomocník při zdravotních obtížích. „Jde o ideální antikoncepci s vysokou účinností pro ženy jakéhokoli věku. V tělísku je zásobník s 52 mg levonorgestrelu, ze kterého se neustále uvolňuje velmi malé množství tohoto hormonu, a to po dobu až 8 let. I tento hormon působí prakticky výhradně lokálně, tedy jen v děloze. Tam omezuje růst sliznice děložní, což má jednak antikoncepční efekt, jednak tím výrazně zeslabuje menstruační krvácení či dokonce způsobí absenci tohoto krvácení," vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který působí také ve FN Motol. 

Jaké zdravotní problémy ženy (nejen) kolem padesátky trápí a jak může tělísko pomoci?

Mohlo by se vám líbit

Menopauza postihuje i ženy mladší 40 let: Snížené libido není jediným ukazatelem

Hormonální změny a konec plodného období obvykle začíná až po 45. roku. V poslední době ale není výjimkou, že se ještě před čtyřicítkou objeví takzvaná předčasná menopauza. Jaký je nejrizikovější faktor a dá se nějak ovlivnit její příchod?
svetzeny.cz

Silná menstruace

Silná menstruace může být způsobena hormonální dysbalancí. Tento problém postihuje zejména ženy před menopauzou, kdy dochází k výraznému poklesu progesteronu a následně se snižuje hladina estrogenu. Právě nedostatek progesteronu hraje v silném krvácení značnou roli. Lokálně podávaný levonorgestrel v tělísku nahradí chybějící progesteron a předchází tím silnému menstruačnímu krvácení.

Když je krvácení příliš silné, je nutné podstoupit kyretáž, kdy je odstraněna narostlá děložní sliznice. Někdy je třeba zákrok opakovat a v krajních případech se doporučuje odstranění dělohy. Nitroděložní tělísko s levonorgestrelem dokáže pomoci až 90 % žen s tímto problémem.

Ženy kolem padesátky trápí také myomy

Myomy jsou uzly v děložní sliznici, které jsou nezhoubné, ale svým růstem mohou způsobovat bolesti v pánvi, silné děložní krvácení nebo častější potřebu močení. Jak některé studie ukázaly, nitroděložní tělísko s levonorgestrelem může zastavit růst myomů a oslabit krvácení. Nesmí se však použít u těch myomů, které deformují děložní dutinu.

Mohlo by se vám líbit

Odborníci radí, jak se vyrovnat s menopauzou: Za volně prodejné léky zbytečně neutrácejte

Menopauza dříve nebo později čeká na každou ženu a přináší s sebou celou řadu fyziologických i psychických změn, přičemž některé opravdu nemusí být vůbec příjemné. Dokážete včas rozpoznat i její neobvyklé příznaky? Odborníci radí, jak se s menopauzou vyrovnat.
svetzeny.cz

Součást hormonální léčby v klimakteriu

Příznaky klimakterického syndromu, jako jsou například návaly horka, zvýšené pocení, bolesti kloubů a svalů a bušení srdce, neovlivňují pouze kvalitu života. Jsou zároveň rizikovým faktorem pro kardiovaskulární systém. Často se doporučuje hormonální substituční léčba prostřednictvím estrogenu. Podávají se v nejnižší účinné dávce a ideálně ve formě kožního spreje nebo gelu. Tyto transdermální formy navíc nezvyšují srážení krve, které se jeví jako jediné významné riziko léčby.

U žen, které mají dělohu, by však dlouhodobé užívání samotného estrogenu vedlo ke nežádoucím změnám děložní sliznice. Proto ženy s dělohou musí při užívání estrogenů užívat i gestageny (hormony s podobnou funkcí jako progesteron). Nitroděložního tělíska s levonorgestrelem lze užít jako zdroj gestagenů chránících sliznici děložní. Takto lokálně podávané gestageny jsou šetrnější k organismu a spolu s transdermálně podávaným estrogenem maximalizují benefity pro uživatelky a minimalizují riziko,vysvětluje lékař Tomáš Fait.

Zároveň také objasňuje, že hormonální léčba nevede k obávanému karcinomu prsu. „Při užívání čistých estrogenů je riziko ještě nižší, a pokud jako gestagen zvolíme zmíněné nitroděložní tělísko, jež umožní lokálně aplikovaný levonorgestrel, popř. mikronizovaný progesteron nebo dydrogesteron, tak se toto riziko také nezvyšuje,“ dodává.

Čtěte také: Hubnutí po 50: Nejdůležitější jídlo celého dne je snídaně, na bábovku ale zapomeňte

Padesátka je pro mnohé ženy jakýmsi milníkem, kdy se mění život a ne vždycky zrovna k lepšímu. Alespoň pokud jde o zdraví a vzhled. Lví podíl na tom mají hormonální změny spojené s menopauzou. Jedním z důležitých momentů, který pomůže ženám cítit se dobře, je úprava jídelníčku, jehož nedílnou součástí je snídaně. Jak by měla vypadat, pokud si chceme udržet váhu nebo nějaké to kilo shodit?

Nitroděložní tělísko je vhodné i pro rizikové skupiny

Nitroděložní tělísko s levonorgestrelem je ideální antikoncepcí s vysokou účinností pro ženy jakéhokoli věku, a vzhledem k tomu, že působí lokálně, nemá systémové účinky a je vhodný i u rizikových skupin žen – tedy u těch, ze zdravotních důvodů nesmějí užívat kombinovanou hormonální antikoncepci. Jsou to například kojící ženy, kuřačky nad 35 let, ženy se zvýšeným rizikem tromboembolické nemoci či s vysokým krevním tlakem. Je ideálním řešením u žen s vysokou nadváhou, která snižuje účinnost antikoncepčních pilulek kvůli většímu distribučnímu objemu. Zároveň mají tyto ženy kvůli vyšší hladině estrogenů zvýšené riziko silného krvácení, a dokonce vzniku nádoru sliznice děložní – oběma těmto stavům dokáže nitroděložní tělísko s levonorgestrelem zabránit. Užívání ale naopak není vhodné u žen s karcinomem prsu a u žen se sklonem k tvorbě cyst vaječníků.

Zajímají vás další rady pro ženy ve věku kolem padesátky? Přečtěte si také náš článek o hubnutí po padesátce.

Zdroj článku