Přejít k hlavnímu obsahu

Nohy jako konve: Otoky nohou v horku mohou pěkně potrápit. Známe nejčastější důvody i triky pro rychlou úlevu

V létě byste se měli díky dostatku slunečního svitu cítit mnohem více uvolněně a v pohodě. Jenže vám horké letní dny přináší spíše pocit těžkosti, nohy máte oteklé, brní a do bot se sotva vejdete? Oteklé nohy nejsou jen nepříjemnou komplikací a estetickým problémem, mohou signalizovat, že ve vašem těle něco nefunguje tak, jak má.

Mít oteklé nohy nebo prsty na rukou po třicetikilometrovém výletě nebo dvanáctihodinové směně na nohách, to je vcelku pochopitelné. Otékají vám ale nohy jen proto, že na teploměru stoupne teplota k tropické třicítce? Nohy jako konve jsou zátěž pro celý organismus a rozhodně není radno tento problém podceňovat. 

Organismus horko špatně snáší

V letních měsících dochází k otékání nohou nejčastěji kvůli teplu. Vysoké teploty způsobují rozšíření cév a zvýšený průtoku krve. Tento proces je tělu přirozený, protože pomáhá ochlazovat organismus. Jenže v dolních končetinách se z řady důvodů může krev hromadit, a pak dochází k otokům. Častými příčinami jsou nedostatek pohybu, nadváha, sedavé zaměstnání či naopak dlouhé stání, ale i kornatění cév vlivem věku. Jak se krev v nohou hromadí, způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. 

Věděli jste, že cévy stárnou rychleji než vy! Nesvědčí jim nadváha a kouření.

Tělo si šetří vodu

Při vysokých teplotách je tělo náchylnější k dehydrataci, a to ho přirozeně nutí šetřit s tekutinami a dělat si zásoby. Pokud se vystavujete horku a současně nedostatečně pijete, není divu, že se tělo odmítá zbavovat potřebných tekutin a dělá si zásoby, které se mohou projevit právě jako otoky končetin. Nezapomínejte, že pokud se v letních parnech zvýšeně namáháte, ať už v práci, na výletě nebo sportováním, je nárok na příjem tekutin ještě větší. Na rozpuštění otoků a odvodnění tak překvapivě platí dopřát tělu více hydratace. Pijte ideálně nesladké nápoje a šetřete s ledem.

Mohlo by se vám líbit

Jediný cvik zažene bolesti zad, zlepší spánek a zbaví vás otoků. Zjistěte, kdo by měl zkusit obrácenou svíčku

Možná si ji pamatujete z hodin tělocviku, možná se o ni pravidelně pokoušíte na lekcích jógy. Cvik svíčka je velmi univerzální a ideální je z mnoha důvodů zejména pro ženy po padesátce.
svetzeny.cz

Pozor na sůl

K zadržování tekutin a otékání může přispět i špatná strava, především přemíra soli v jídelníčku. Nedostatek draslíku, který pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle, může problém ještě zhoršit. Proto je důležité dbát na vyváženou stravu, obzvláště v létě. Draslík vám pomůže doplnit například řepa, avokádo, banány, brambory, dýňová semínka nebo rozinky.

Zatočte s otoky

Jako prevence proti otokům spolehlivě pomáhá pravidelný pohyb a cvičení, pomáhající udržovat krevní oběh v kondici, jako je chůze, běh do schodů nebo plavání. Zaměřte se i na úpravu stravy, omezení soli ve stravě a zařazení ovoce a zeleniny, které pomohou tělo zavodnit, dokáže výrazně pomoci. Myslete i na pití dostatečného množství vody, případně i bylinných čajů na odvodnění, například z kopřivy, pampelišky nebo přesličky. Pokud máte sklony k otokům nohou, může být užitečné pravidelné nošení kompresních punčoch, studené obklady a sprchování studenou vodou od kotníků směrem vzhůru. Při odpočinku myslete na to, ať máte nohy ve zvýšené poloze.

Mohlo by se vám líbit

Bolesti z namožených svalů: Pouhé mazání vás nezachrání, úlevu přinese jedna účinná metoda

Bolest svalů z přetížení zažil asi každý z nás. Stačí to přehnat se sportem, prací na zahrádce nebo s kteroukoli jinou fyzickou aktivitou, na kterou není naše tělo úplně zvyklé a problém je na světě. Potrápí nás pak minimálně dva tři dny, kdy pak bývá každý pohyb utrpením. Jak svalům ulevit a zkrátit si dobu rekonvalescence? Nebo ještě lépe, jak se takovým potížím příště vyhnout?
svetzeny.cz

Pálí, rudne, bolí? Informujte lékaře

Ne každý otok je jen důsledkem špatného hospodaření s vodou a přetíženým cévním systémem. Pokud je otok doprovázen bolestí, zarudnutím nebo teplem, může jít o známku infekce nebo zánětu. Náhlý a výrazný otok nohy jen na jedné straně těla může signalizovat hlubokou žilní trombózu, což je vážný stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Co když potíže nemizí

Dalším důvodem k obavám je, pokud jsou otoky chronické a nezlepšují se ani po odpočinku nebo zvednutí nohou. To může signalizovat nedostatečnou funkci ledvin nebo lymfatického systému, ale srdeční potíže. Mohou vás ohrožovat vážná onemocnění, která lze naštěstí léčit. Vyžadují ale úpravu životního stylu a vhodnou lékařskou péči, o potížích rozhodně informujte svého praktika.

Když otékají vnitřnosti: Co je to hereditární angioedém?

Mohlo by se vám líbit

Zdraví: Stav ledvin odhalí barva moči. Spolehlivě vám diagnostikuje cukrovku, infekci i míru hydratace

Moč je velmi užitečným diagnostickým nástrojem již od samého počátku medicíny. Dokáže například odhalit infekci močových cest, cukrovku či problém s ledvinami, nebo může určit míru vaší hydratace. Přečtěte si, jakou barvu by vaše moč měla mít a co může znamenat její jiné zabarvení, nebo když se v moči objeví krev.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit