Přejít k hlavnímu obsahu

Osteoporóza nastupuje plíživě, varovné příznaky bývají přehlíženy: Rozpoznejte ty nejčastější, začínají se objevovat už po 35. roku života

V České republice trápí zhruba 800 tisíc lidí, především ženy po menopauze. V závislosti na životním stylu a dědičnosti však může postihnout i mladší osoby a muže. Řeč je o osteoporóze, nemoci, která se projevuje především sníženým množstvím kostní hmoty a zvýšeným rizikem vzniku zlomenin. Příznaky můžete dlouhou dobu přehlédnout, proto je vhodné o tomto nepříteli vědět a případně ho odhalit včas.

Osteoporóze se přezdívá „tichý zloděj kostí“, což má samozřejmě své vysvětlení. Podobně jako například zvýšený cholesterol či krevní tlak nebolí do doby, než přijde zásadnější problém. Proto mnoho lidí žije dlouhá léta s neléčenou osteoporózou, která nakonec může zkomplikovat život nebo jej dokonce výrazně zkrátit. Pro starší a oslabené pacienty může být tato zlomenina kosti fatální. Často se totiž pojí se zápalem plic kvůli znemožnění pohybu. Osteoporóza není žádnou novou civilizační chorobou, trpěl jí dokonce i král a císař Karel IV., který zemřel na zápal plic poté, co si po seskoku z koně zlomil krček stehenní kosti.

Osteoporózu je důležité odhalit včas

„Osteoporóza je závažné metabolické onemocnění, které postihuje nejen seniory. V důsledku řídnutí kostí jsou lidé náchylnější ke zlomeninám i při drobném úrazu. Po pětašedesátce se riziko vzniku osteoporotické fraktury zvyšuje až na 40 %. Onemocnění ale nebolí, a tak pacienty dopředu nic nevaruje. Proto je velmi důležité řídnutí kostí zavčas odhalit,“ říká MUDr. Jiří Zdražil ze Sdružení praktických lékařů. S osteoporotickou zlomeninou se v Česku setká každá třetí žena a každý pátý muž. „Na komplikace spojené s frakturou krčku zemře celkově více žen než na rakovinu děložního čípku, dělohy a vaječníků dohromady,“ upozorňuje MUDr. Zdražil.

Mohlo by se vám líbit

Precizní medicína přináší naději pacientům s rakovinou, kde ostatní možnosti selhaly

Rakovina patří mezi nejobávanější onemocnění současnosti. Není divu. Podle dat, která lze dohledat na stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP, zemře na nějaký druh karcinomu každých 20 minut v Česku jeden člověk. Ročně se objeví až 80 tisíc nových případů s tím, že za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Některým pacientům v pokročilém stadiu nemoci může pomoci nový trend v léčbě – precizní medicína.
svetzeny.cz

Osteoporóza má záludné příznaky

Toto onemocnění je nebezpečné v tom, že si příznaků lidé často nevšimnou. Může jít o pobolívání v zádech nebo postupným zakřivením páteře. Pomalu a plíživě se zmenšuje výška postavy či se skelet jinak deformuje a často se na nemoc přijde až ve chvíli, kdy si člověk přivodí první zlomeninu.

Co osteoporózu způsobuje?

U žen po menopauze dochází k poklesu hladiny estrogenu, což je hormon, který hraje klíčovou roli v ochraně kostí. Ostatně u mužů je důvod podobný, jen s tím rozdílem, že jde o nedostatek testosteronu. Další neméně významnou příčinou je ubývání vápníku z kostí. Současně ubývá v kostech vápník. V těle dospělého člověka je ho asi jeden kilogram a z toho 99 procent je uloženo právě v kostech. Dojde-li k poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo si ho odebere z kostí, které se pak stávají poréznějšími, křehčími a náchylnějšími k úrazům. Proto je třeba doplňovat vápník ve správném množství pravidelně každý den (doporučený příjem pro dospělé nad 50 let činí 1200 až 1500 mg denně).

Téměř 78 % českých žen po menopauze nedosahuje podle průzkumu ani minimálního denního příjmu 1300 miligramů. Kromě vápníku jsou v rámci prevence osteoporózy důležité také kostní minerály, jako je například zinek, který podporuje růst a hojení kostí, nebo měď, která je nezbytná pro vazbu kolagenu a elastanu,“ upozorňuje doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň-Bory a dodává, že pro co nejlepší vstřebávání vápníku ze střev jsou zapotřebí i vitaminy – hlavně vitaminy D a K2. Důležitou roli v rozvoji osteoporózy hraje i životní styl, především sedavé zaměstnání, nevyvážená a nepravidelná strava a také nedostatek pohybu.

Mohlo by se vám líbit

Jak podpořit imunitu v období viróz: Pomoc nabízí stará metoda, kterou používali už staří Číňané

Ať se nám to líbí, nebo ne, začalo období nachlazení a chřipek. Pravděpodobnost, že právě teď „něco chytneme“, od našich dětí, v dopravních prostředcích anebo od kolegů v práci není zrovna malá. Když už se člověk nakazí, nemusí jen pasivně čekat, až nemoc přejde, a trápit se. Existují způsoby, jak snížit závažnost příznaků a urychlit uzdravení. Pomoc nabízí staletími prověřená čínská medicína, která má ostatně i řešení pro podporu imunity.
svetzeny.cz

Osteoporózu odhalí donzimetr

Zda je potřeba provést vyšetření na specializovaném pracovišti, rozhodne praktický lékař, který provede odběr krve. Tím zjistí celkový stav pacienta a hladinu důležitých minerálů v krvi, dále krevní obraz a další ukazatele umožňující posoudit rychlost novotvorby a odbourávání kostní tkáně. Hustotu kostí pak odhalí vyšetření denzitometrem. Jde o přístroj, který pracuje na principu rentgenového záření s nízkou dávkou, které prochází kostí a měří její hustotu (tedy množství minerálů, zejména vápníku, v kostech). Výsledkem je hodnota, která ukazuje, zda jsou kosti zdravé, oslabené nebo již trpí osteoporózou. Denzitometrie je bezbolestná, trvá maximálně 20 minut a plně ji hradí zdravotní pojišťovny. Od loňského jara mohou vyšetření kostí pomocí denzitometru provádět kromě osteologů a dalších specialistů také proškolení praktičtí lékaři a gynekologové.

Co radí lékař ohledně prevence

„Pacientům doporučuji, aby se více hýbali, přidali pobyt na sluníčku a užívali preparáty na doplnění minerálů, vápníku, vitaminu D a proteinů. U osteoporózy přistupujeme také k antiresorpční léčbě, jejímž cílem je snížit aktivitu osteoblastů, které odbourávají kostní hmotu. Pokud řídnutí kostí vzniká v důsledku jiného onemocnění nebo jeho léčby, předáváme pacienty do rukou daných specialistů,“ upřesňuje praktický lékař MUDr. Ivo Procházka.

Čtěte také: Velmi jednoduchý cvik na protažení, díky kterému se zbavíte bolesti beder i po 60 a vyzrajete na svalovou ztuhlost

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 0 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - SVĚT ŽENY + VŮNĚ WHISPERS OF ME + DIGI ZDARMA
  • Předplatit