Přejít k hlavnímu obsahu

Celý den sedíte na zadku. Zkuste pozici tanečníka. Udělejte z něj rutinu, protože pomůže rovnováze fyzické i psychické

Pozice tanečníka, známá v józe jako Natarajasana, je nejen vizuálně působivá, ale také přináší celou řadu benefitů pro naše tělo a mysl. Tento cvik je dokonalou kombinací síly, rovnováhy a flexibility, a přestože může na první pohled vypadat složitě, s trochou tréninku jej zvládne úplně každý.

Pozice tanečníka je skvělá hned z několika důvodů. Tento cvik procvičuje nejen tělo, ale i naši mysl. Představte si, že stojíte na jedné noze, druhou nohu zvedáte a rukou držíte chodidlo. Už jen balancování, při kterém musíte zapojit veškeré svaly v těle – od stehen přes břišní svaly až po hluboké zádové svaly, bude pro vaše tělo prospěšné. Kromě toho, tanečník zlepšuje flexibilitu zad, hrudníku a ramen, což oceníte, pokud trávíte většinu času sezením u počítače. Natarajasana posiluje také nohy a pomáhá vyladit rovnováhu jako málokterý jiný cvik. A bonus navíc? Zlepší soustředění a mentální klid. Když balancujete v této pozici, není prostor pro chaos všedních dní – mysl musí být klidná, aby tělo udrželo rovnováhu.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduchý cvik Kobylka funguje jako vnitřní korzet: Zvýší pružnost páteře a napraví špatné držení těla

Jak stárneme, naše tělo začne procházet mnoha změnami, které se ne vždy projevují příznivě. Jednou z nejčastějších stížností je ztuhlost páteře a zhoršené držení těla. Díky sedavému způsobu života a nedostatku pohybu se z těchto problémů stává běžná záležitost. Naštěstí existuje jednoduchý jógový cvik, který může těmto potížím předejít nebo je dokonce zlepšit.
svetzeny.cz

Jak cvičit pozici tanečníka

Polud s cvičením teprve začínáte, je možné, že tanečník nebude napoprvé vypadat úplně jako dokonalý baletní postoj, ale když setrváte ve snažení, brzy se dočkáte lepších výsledků. Postavte se rovně s chodidly u sebe. Zavřete oči a zaměřte se na svůj dech. Vnímejte, jak se tělo při nádechu a výdechu pohybuje. Už toto vám pomůže se zklidnit a připravit na další kroky.

Přesuňte váhu na jednu nohu a druhou nohu pomalu zvedněte směrem k hýždím. Uchopte zvednuté chodidlo za kotník rukou na stejné straně těla. A teď přichází ta nejtěžší část – najít rovnováhu. Když se vám to nepovede napoprvé, nic si z toho nedělejte. Můžete si pomoci tím, že se zaměříte na jeden nehybný bod před sebou: “Důležité je zaměřit se na jeden konkrétní bod. Tím velmi pomůžete vybudování potřebné stability a rovnováhy. Dýchejte a zkuste být maximálně soustředěni na jeden bod a své tělo,” upřesňuje jogínka Bára Vaňková na webu Karma jóga.

Jakmile najdete stabilitu, natáhněte volnou ruku dopředu, jako byste se snažili dosáhnout na něco před sebou. Zároveň zvedejte nohu, kterou držíte za kotník, tak vysoko, jak jen to jde. Hrudník mírně vyklánějte dopředu, ale nezapomínejte na rovná záda. Vydržte v této pozici pár nádechů a výdechů. S každým dechem se snažte protahovat nohu ještě o kousek výš. Jakmile ucítíte, že je čas pozici opustit, pomalu se vraťte zpět do stoje a zopakujte na druhou stranu.

Mohlo by se vám líbit

Jógový klik: Jednoduchý cvik Prut posiluje střed těla, zápěstí, ruce i nohy a učí důslednosti. Nic k němu nepotřebujete

Cvičení nemusí být složité na to, aby bylo účinné, a Chaturanga Dandasana je toho jasným důkazem. Tento jógový cvik, známý také jako Prut se čtyřmi výhonky, vám pomůže posílit střed těla, zápěstí, ruce i nohy. Ale pozor, není to jen o fyzické síle – Chaturanga vás naučí i trpělivosti a disciplíně. Připravte se na to, že si posílíte nejen svaly, ale i mysl.
svetzeny.cz

Tipy, jak zvládnout cvik tanečníka

Tato pozice je především o trpělivosti a praxi. Pokud se vám napoprvé nedaří, nenechte se odradit. Pokud se cítíte nejistě, použijte oporu. Opřete se jednou rukou o stěnu nebo židli, dokud nenajdete rovnováhu. Postupně se pak snažte oporu vynechávat. Čím pružnější vaše tělo bude, tím snadněji se vám bude pozice provádět. Zahrňte proto další protahovací cviky do své jógové rutiny, jako je pozice kobry nebo střechy. Zaměřte se na svůj dech. Někdy totiž stačí jen zklidnit mysl. Zhluboka dýchejte a soustřeďte se na každý pohyb. “Tanečník, neboli pozice krále tanečníků, Natarajasana, je balanční záklonová pozice. Pro její správné provedení je třeba mít protažené prsní svaly, protažený bedrokyčlostehenní sval a umět napřímit hrudní páteř. Pozice není vhodná pro osoby s bolestmi bederní páteře, osoby s výhřezem meziobratlových plotének či osoby s artrózou kyčelních kloubů,” dodává jogínka Aneta S. Králová na webových stránkách Jóga Dnes.

Mohlo by se vám líbit

Superjednoduchý cvik oko jehly otevírá boky a uvolňuje napětí ve spodní části těla

Pokud hledáte způsob, jak otevřít boky, uvolnit napětí ve spodní části těla a připravit se na hlubší protažení, jste tu správně. Cvik zvaný oko jehly neboli Sucirandhrasana je jednoduchý a efektivní způsob, jak aktivovat spodní část těla a zbavit se napětí. Tento cvik je ideální jak pro jógové začátečníky, tak pro zkušené jogíny, kteří chtějí prohloubit svou praxi a připravit se na složitější pozice.
svetzeny.cz

Pro koho je pozice tanečníka vhodná

Tento cvik je skvělý pro každého, kdo chce zlepšit svou flexibilitu a rovnováhu. Pokud máte sedavé zaměstnání, pozice tanečníka je dalším skvělým způsobem, jak protáhnout zkrácené svaly a uvolnit napětí v těle. Zároveň posiluje nohy a střed těla, což ocení ti, kteří se věnují sportu nebo chtějí celkově posílit svůj fyzický i mentální stav.

Trénujte mozek jako sval: Provádějte tuto jednoduchou aktivitu každý den, doporučují odborníci. Zabere jen pár minut a předchází demenci

Pozice tanečníka krok za krokem: Jak zvládnout tento elegantní cvik a proč ho zařadit do své jógové praxe
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit