Přejít k hlavnímu obsahu

Případů s Alzheimerovou nemocí v mladším věku přibývá: Zjistěte pomocí jednoduchého testu, zda se týká i vás

Jak se zvyšuje věk dožití, přibývá také různých forem demence, které s sebou vysoký věk nese. Mezi ty nejčastější patří Alzheimerova choroba. Bohužel celosvětově přibývá pacientů, kteří jsou mladší 65 let. Lékaři hovoří o Alzheimerově chorobě s časným nástupem. Netýká se náhodou i vás?

Alzheimerova nemoc je příčinou zhruba dvou třetin všech demencí a její výskyt souvisí s věkem. Jinými slovy, čím jsme starší, tím větší je pravděpodobnost, že onemocníme. Právě proto je důležité nepodceňovat ve věku 60–65 let poruchy paměti. „Samozřejmě trápí-li paměť i mladšího člověka, je rovněž důležité pátrat po příčině. Pravděpodobnost, že se bude jednat o Alzheimerovu nemoc, bude podstatně menší,“ vysvětluje přednosta Neurologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze doc. MUDr. RobertRusina, Ph.D. Jenže i takové případy jsou a je jich čím dál více.

Alzheimer u mladých lidí

Jakkoli je Alzheimerova nemoc spojena s věkem, může postihnout i osoby v produktivním věku kolem třiceti nebo padesáti let. Výjimkou ale nejsou ani mladší ročníky. Zatím nejmladším diagnostikovaným pacientem byl sedmnáctiletý čínský student. Fakt, že se případy Alzheimera u mladých lidí množí, dokazuje nedávný americký výzkum, který přinesl šokující výsledky. Počet lidí mezi 30 a 44 lety, kteří si tuhle děsivou diagnózu vyslechli, se od roku 2013 do roku 2017 v USA zvýšil o 373 procent. Na vině je podle odborníků nejen genetická dispozice, ale také dlouhodobé přetížení a chronický stres. Zatím ale nebyl v žádné studii prokázán vliv používání mobilních telefonů a dalších moderních technologií na rozvoj této nemoci.

Mohlo by se vám líbit

Na co je dobré zlaté mléko: Prastarý elixír mládí, který pochází z ajurvédy, vám pomůže usnout, celkově zklidní a zlepší zdraví

Máte za sebou dlouhý den plný stresu a v hlavě se vám honí nepočet myšlenek, které nejde zastavit. Když se konečně dostanete do postele, spánek ne a ne přijít. Pokud i vy trpíte tímto nepříjemným problémem, máme pro vás jednoduchý a chutný trik. Dejte si večer zlaté mléko. Tento zázračný nápoj, který pochází z ajurvédy, je nejen skvělý na podporu spánku, ale také na celkové zklidnění a zlepšení zdraví. Navíc chutná skvěle, což je vždycky plus.
svetzeny.cz

Mohou za to mobily?

Podle docenta Rusiny existují zatím pouze data, ze kterých vyplývá, že využívání mobilních zařízení několik hodin denně může zhoršovat kvalitu spánku, narůstá únava a objevuje se rovněž výrazná porucha pozornosti. „Výzkum, zpracování dat a jejich analýza je proces, který určitou dobu trvá. Bouřlivý technologický vývoj, o kterém se bavíme, trvá relativně krátkou dobu. Je to deset, patnáct let, což je na objektivní výzkum opravdu málo,“ vysvětluje neurolog Rusina.

Co má vliv na rozvoj nemoci?

Kromě již uvedené genetické dispozice a dlouhodobého stresu může mít na rozvoj nemoci vliv ještě celá řada faktorů, které se týkají našeho životního stylu. Jde například o konzumaci alkoholu, kouření, nedostatek vhodných živin v jídelníčku, ale i vysoký krevní tlak a cholesterol či hormonální poruchy.

Mohlo by se vám líbit

Precizní medicína přináší naději pacientům s rakovinou, kde ostatní možnosti selhaly

Rakovina patří mezi nejobávanější onemocnění současnosti. Není divu. Podle dat, která lze dohledat na stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP, zemře na nějaký druh karcinomu každých 20 minut v Česku jeden člověk. Ročně se objeví až 80 tisíc nových případů s tím, že za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Některým pacientům v pokročilém stadiu nemoci může pomoci nový trend v léčbě – precizní medicína.
svetzeny.cz

Zapomínání nemusí být Alzheimerova nemoc

To, že najednou začnete zapomínat jména lidí „zazdíte“ nějakou schůzku nebo zapomenete něco zaplatit, ještě neznamená, že touto nemocí trpíte. Pravděpodobně je to důsledek dlouhodobého stresu, který nedostatečně kompenzujete. Zapomínání může provázet také depresi, ale samozřejmě může být i průvodním jevem Alzheimerovy nemoci. Mezi její další příznaky ale patří i roztržitost, zhoršení úsudku a obecně postupné snížení kognitivních funkcí. Nemoc se postupně projevuje také špatnou motorikou, změnou osobnosti, pasivita a ztráta zájmu o cokoli.

Zjistěte pomocí jednoduchého testu, zda se Alzheimer týká i vás

Pokud máte obavy o své zdraví nebo vás zneklidňuje kondice vašich blízkých, je ideální zamířit k lékaři. Případně si nejprve zkuste udělat test v Alzheimer konzultačním centru nebo v lékárně. Existuje několik spolehlivých a jednoduchých testů. Patří mezi ně třeba kreslení hodin. „Spočívá v tom, že má osoba za úkol nakreslit ciferník, v něm jednotlivá čísla a umístit ručičky tak, aby ukazovaly požadovaný čas – například deset hodin a deset minut. Následně se hodnotí správnost obrázku včetně prostorového uspořádání, podoby ručiček, jejich různé délky a nastavení. Mezi významné chyby patří špatný čas, chybějící ručičky a čísla nebo záměna či opakování čísel,“ vysvětluje psychiatrička MUDr. Ilona Divácká. Podrobnosti ohledně testu i vyhodnocení najdete na www.alzheimercentrum.cz.

Mohlo by se vám líbit

5 jednoduchých, rychlých a efektivních cviků na zpevnění bříška

Cítíte, že by vaše bříško potřebovalo zpevnit a lehce ztratit na objemu? Není problém, díky několika jednoduchým cvikům, které vám nezaberou více než pár minut denně, můžete již brzy pocítit znatelné výsledky. A nezáleží na tom, kolik je vám let, cviky zvládnete s přehledem. Přinášíme 5 tipů na jednoduché cviky na zpevnění bříška, které můžete cvičit doma i venku. Stačit vám k tomu bude pohodlné sportovní oblečení a vhodná podložka. Tak hurá do toho.
svetzeny.cz

Testování možné i v lékárnách

Testování probíhá ve vybraných BENU lékárnách. Lékárníci jsou pro testování speciálně proškoleni v rámci grantových kurzů České lékárnické komory. „Spolupráce s lékárnami umožnila nezávazné vyšetření paměti s lokální dostupností, což má velký význam pro časný záchyt poruch paměti. Prostředí lékárny, na které jsou pacienti zvyklí, navíc působí civilnějším a přirozenějším dojmem než ordinace lékaře, a tak si zde spíše nechají paměť vyšetřit,“ dodává prof. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D., autor testů, které lékárníci v Alzheimer konzultačních centrech a vybraných lékárnách BENU používají.

Čtěte také: Zhoubné nádory kůže pozná umělá inteligence v chytrém telefonu. Lékaře však nenahradí

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit