Přejít k hlavnímu obsahu

První, po čem ráno sáhnete, je mobil? Ovlivní to celý váš den více, než si myslíte, dáte tak zelenou chaosu

Než se ráno pořádně rozkoukáte, už máte palec na obrazovce a pročítáte novinky, kontrolujete maily nebo projíždíte sociální sítě? Možná si říkáte, že je to nevinný zvyk. Ale věděly jste, že tato ranní tradice může mít mnohem větší vliv na váš den, než tušíte?

Když ráno sáhnete po mobilu, je to, jako byste hned vstoupili do víru informací, povinností a emocí. Místo klidného rozjezdu dne tak přebírá kontrolu chaos. Psychologové varují, že takový start může negativně ovlivnit vaše nálady i celkovou energii. Začněme klasickým scénářem: otevřete sociální sítě a okamžitě se ocitnete v porovnávací pasti. Někdo si už užívá perfektní snídani, někdo právě dokončil ranní běh. A vy? Ještě v pyžamu bojujete s rozespalostí. Tento neškodný rituál může snadno podkopat vaše sebevědomí hned na začátku dne.

Dopaminová past: Proč mobil zneužívá váš mozek

Používání telefonu po probuzení aktivuje dopamin, hormon štěstí. Jenže tento efekt je krátkodobý a návykový. Mozek se začne spoléhat na to, že svou dávku radosti získá jen díky dalšímu a dalšímu scrollování. A tak se dostaví únava a podráždění. Pokud ráno naopak začnete bez mobilu, dáte svému mozku prostor na přirozené probuzení a stabilní produkci hormonů, které vás udrží v dobré náladě celý den.

Mohlo by se vám líbit

Jediný cvik zažene bolesti zad, zlepší spánek a zbaví vás otoků. Zjistěte, kdo by měl zkusit obrácenou svíčku

Možná si ji pamatujete z hodin tělocviku, možná se o ni pravidelně pokoušíte na lekcích jógy. Cvik svíčka je velmi univerzální a ideální je z mnoha důvodů zejména pro ženy po padesátce.
svetzeny.cz

Poruchy spánku: Proč večerní a ranní používání mobilu ovlivňuje váš den

Možná si říkáte, že telefon po ránu nemá se spánkem nic společného. Ale právě naopak. Modré světlo, které obrazovka vyzařuje, narušuje přirozený rytmus těla, říkají studie. Pokud na mobil saháte hned ráno, posilujete tento špatný návyk. Tělo se nemůže plně regenerovat, kvůli čemuž se pak cítíte unavení nejen ráno, ale i během celého dne. Dobrá zpráva je, že změna je možná a celkem i rychlá. Než sáhnete po mobilu, zkuste si dát pár minut na rozkoukání, ideálně alespoň 15 minut.

Vyjděte na balkon, protáhněte se nebo si dejte sklenici vody. Jestliže mobil používáte místo budíku, zkuste se ke klasickému budíku vrátit. Ráno vás přivítá jen zvonění a nebo oblíbené rádio, a ne různé notifikace, které vás okamžitě zatáhnou do pracovního režimu. Místo čtení zpráv si zkuste zopakovat pár pozitivních vět. Něco jako: „Dnes zvládnu všechno, co si naplánuji,“ nebo „Jsem vděčná za nový den.“ I tento drobný rituál dokáže divy.

Mohlo by se vám líbit

Vědecké studie potvrzují: Vysoký krevní tlak souvisí s používáním mobilů

Vysoký krevní tlak se ze začátku neprojevuje prakticky žádnými příznaky, o to je záludnější. Naše tělo totiž ničí pomalu a nenápadně. Jeho příčinou může být nejen genetická dispozice, ale dopracujeme se k němu mnohdy svým životním stylem. A nejde jen o skladbu jídelníčku. Vědecké studie dokonce potvrzují, že k hypertenzi může přispět i nadměrné používání mobilních telefonů.
svetzeny.cz

Co získáte, když mobil odložíte

Výhody takového přístupu pocítíte už během prvních dnů. Ráno bez telefonu přinese klidnější rozjezd, dodá více energie a zlepší soustředění na všechno, co je opravdu důležité. Navíc se zlepší váš spánek, čímž pozitivně ovlivní i celkovou kvalitu života. Pokud už máte vybudované návyky, začněte malými kroky. Odkládejte telefon na místo, kam na něj z postele nedosáhnete.

Mohlo by se vám líbit

Trápí vás nespavost? Naplánujte si spánek a dodržujte jednoduché spánkové návyky pro snadné usínání

Stává se vám často, že zíráte do stropu nad sebou a nemůžete usnout? Nebo vstanete s děsivým pocitem, že jste zaspali, než vám dojde, že jsou teprve dvě hodiny ráno? Na vině může být nedostatečná spánková hygiena. Podívejte se na následující tipy, jak svoji spánkovou hygienu zdokonalit a dočkat se tak více svěžích probuzení!
svetzeny.cz

Důvody, proč se ráno budíme unavení

Nejen mobil ale může ovlivňovat kvalitu vašeho spánku. Častým problémem bývá i přehřátá ložnice, a to zejména v letních měsících. Kvalitní spánek vyžaduje ideální teplotu kolem 18–20 °C. Pokud je v místnosti příliš teplo, tělo nemůže dostatečně regenerovat. Dokonce i malé množství světla může narušit spánkové cykly. A právě modré světlo z elektronických zařízení ještě k tomu snižuje produkci melatoninu, hormonu spánku. Proto je vhodné zařízení vypnout minimálně tři hodiny před spaním. Zásadní roli hraje i kvalita postele a matrace. Staré, proleželé matrace nebo nevyhovující tvrdost většinou způsobuje nepohodlí, bolesti zad a přerušovaný spánek.

Také se vyhněte těžkým, mastným nebo sladkým jídlům, které zvyšují aktivitu trávicího systému. Doporučuje se lehká večeře bohatá na hořčík a vitamíny, které podporují regeneraci těla. Přes den jste se málo hýbali? Nedostatek pohybu vede k nízké fyzické únavě a složitějšímu usínání. Dopřejte si během dne trochu pohybu na čerstvém vzduchu, a uvidíte, že váš spánek bude kvalitnější. Vyvarujte se však náročnému tréninku přímo před spaním, které by mohlo tělo příliš probudit. Klidné formy cvičení, jako je jóga nebo meditace, jsou vhodnější. Také stres a neklidné myšlenky omezují schopnost mozku „vypnout“. Večerní psychohygiena, například zapisování myšlenek nebo relaxace, může pomoci uvolnit napětí.

Lékařka radí, jak ulevit unaveným očím: Za rozmazaným viděním a tiky v oku může stát problém, který trápí většinu z nás

První, po čem ráno sáhnete, je mobil? Ovlivní to celý váš den více, než si myslíte, dáte tak zelenou chaosu
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit