Přejít k hlavnímu obsahu

Rakovina prsu ročně postihuje čím dál více žen: Jak postupovat, když si nahmatáte bulku?

Před několika dny, tedy 15. května, jsme si připomínali Český den boje proti rakovině. V článku se konkrétně budeme věnovat rakovině prsu, kterou ročně onemocní čím dál více žen. Proč tomu tak je, jaké jsou metody léčby a prevence? To prozradila lékařka a zakladatelka sítě Mamma Center, Miroslava Skovajsová.

Rakovina prsu je závažné onemocnění, které postihuje tkáň prsu a je jedním z nejčastějších typů rakoviny u žen. Tento druh rakoviny se vyvíjí, když se buňky v prsu začnou nekontrolovaně množit a tvořit nádor. Rakovina prsu může postihnout jak ženy, tak muže, i když je u mužů mnohem vzácnější.

Mohlo by se vám líbit

Bolest, lupání a ztuhlost kloubů po delším odpočinku: Příznaky nepříjemného onemocnění je třeba odhalit včas

Artróza nepostihuje pouze seniory, potýkají se s ní i výrazně mladší lidé. Dokáže velmi znepříjemnit život, omezit pohyblivost a dokonce může vést až k trvalé invaliditě. Co artrózu způsobuje, jak se projevuje, jaká má stádia a jak probíhá její léčba?
svetzeny.cz

Možné příznaky rakoviny prsu

Mezi nejběžnější příznaky rakoviny prsu patří hmatný hrbolek nebo ztluštění v prsu nebo v podpaží, změna velikosti, tvaru nebo vzhledu prsu, výtok z bradavky, který může být krvavý, změny na kůži prsu, jako jsou důlky, zarudnutí nebo šupinatění a v neposlední řadě také inverze, tedy vtažení bradavky. Samozřejmě je důležité si uvědomit, že tyto příznaky nemusí vždy znamenat rakovinu. Pokud se ale objeví, je důležité co nejdříve navštívit lékaře

Prevence hraje obrovskou roli

Prevence rakoviny prsu je obrovsky důležitým faktorem, který bychom rozhodně neměli podceňovat. „Je potřeba vysvětlit, že umírá stále stejný počet žen, přestože číslo žen, které nově onemocní, dramaticky stoupá. Rozevřely se tedy nůžky mezi úmrtností a výskytem rakoviny prsou, což je důležitý doklad toho, že prevence, to znamená časné nalezení nádorů v prsu u žen, které ještě nejlépe netuší, že tam ten nádor mají, je tou nejléčebnější metodou,” říká lékařka Miroslava Skovajsová v rozhovoru pro web Lifee.cz. Prevenci rakoviny prsu lze rozdělit na několik hlavních oblastí:

Pravidelný screening

Mamografie je nejúčinnějším nástrojem pro včasnou detekci rakoviny prsu. Doporučuje se, aby ženy ve věku 50-69 let podstoupily mamografii každé dva roky. Ženy s vyšším rizikem by samozřejmě měly na kontroly chodit častěji.

Samovyšetření prsu

Pravidelné samovyšetření prsu může pomoci ženám všimnout si změn, které by mohly naznačovat problém. I když samovyšetření nenahrazuje mamografii, je užitečným doplňkem.

Genetické poradenství a testování

Ženy s vysokým rizikem onemocnění, například kvůli rodinné anamnéze, by rozhodně měly genetické testování a poradenství zvážit. V některých případech mohou být doporučena preventivní opatření, jako je preventivní mastektomie nebo chemoprevence.

Mohlo by se vám líbit

"Vysychání kůže a přibírání na váze jsou normální, já jsem po padesátce větší bříško vyřešila po svém," říká cvičitelka Hanka Kynychová

Menopauza čeká v životě každou ženu. Ačkoliv je průměrný věk, kdy toto období přichází mezi 45 - 55 lety, realita je zcela individuální a každá žena si touto etapou projde v jiném věku. Stejně tak individuální jsou příznaky menopauzy - některé jsou známé, jiné tolik obvyklé nejsou. Své o tom ví i známá cvičitelka Hanka Kynychová, která má toto období již za sebou.
svetzeny.cz

Rizikové faktory aneb kdy na prevenci opravdu dbát

​„Rizikový faktor je především věk. Čím je žena starší, tím je větší pravděpodobnost, že rakovinou prsu onemocní. Takže každá žena od 45 let, tak je také nastavený screeningový program. Máme jednu z nejnižších hranic, dokonce jsme jednu dobu jako Česká republika byli jedinou zemí, kde ženy měly přístup na screening od 45 let. Jednou za dva roky preventivní mamografie až do konce života," říká lékařka a upozorňuje na to, že věk rozhodně není jediným faktorem, „A pak pod tento věk, tedy pod 45 let, by měly chodit ženy, kde se rakovina prsu nebo rakovina obecně vyskytuje v rodině častěji. Nebo ty, které cítí, že mají velice stresový život. Ženy mohou chodit v jakémkoliv věku. Tu dolní hranici bych nastavila tak někdy mezi třicítkou a pětatřicítkou," dodává.

Dobrou zprávou je, že na mamografická vyšetření chodí stále více žen a prevenci nebere na lehkou váhu. Pokud se navíc karcinom zachytí v raném stádiu, je velká šance na uzdravení. Lékaři mají navíc pro léčbu stále modernější postupy a léky. Kupředu jde také jejich výzkum, kterým se zabývá Národní ústav pro výzkum rakoviny, který podle jeho hlavního řešitele profesora Šeda představuje propojení špičkového výzkumu a vzdělávání v onkologii. Pomoc v pokročilém stádiu nemoci, kdy se objevují metastáze, nabízí pacientům i moderní precizní medicína, kterou poskytují lékaři v Centru precizní medicíny v Brně. 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit