Přejít k hlavnímu obsahu

Sbohem, migréno: Pokud trpíte na migrény ze stresu, naučte se ho účinně eliminovat. Expert prozradí, jak na to

Migréna je jednou z nejčastějších forem bolesti hlavy, kterou mohou vyvolat různé faktory, včetně stresu. Ten může způsobit napětí ve svalstvu hlavy a krku, což může vést k migrénám u lidí, kteří jsou na ně citliví. Psychoterapeutka Petra Jonášová radí, jak se naučit lépe zvládat stres, a tak snížit riziko vzniku migrény.

Jednou z nejčastějších psychosomatických příčin migrén je stres, který se pojí s duševním napětím, nahromaděným vztekem, úzkostí, depresí, traumaty, dlouhodobou frustrací, konflikty ve vztazích, dlouhodobou citovou deprivací a strachem. A hlavním důvodem, proč k migrénám dochází, je nedostatečná schopnost tyto příčiny zpracovat a zvládnout. Každá bolest či nemoc znamená, že jsme vychýlení ze své rovnováhy. K tomu, abychom ovlivnili své zdraví, je třeba zažívat vnitřní balanc. To znamená, že pokud se cítíme nekomfortně, měli bychom se snažit dostat se zpět do stavu klidu.  

 

Mohlo by se vám líbit

Domácí násilí: Ne vždy je vidět. Modřiny jsou pouze jedním z projevů

Do pořadu Na kafeečko webu Lifee.cz přijala pozvání reportérka Bára Divišová. Ta se zde mimo jiné rozpovídala o prožitém domácím násilí. Spadla ze schodů, přišla o zuby. Domácí násilí se ale netýká jen Báry. Je častým problémem mnoha vztahů a jeho úskalí tkví v tom, že ne vždy je viditelné nebo je o něm dotyčný člověk schopný promluvit nahlas. A tak není výjimkou, že mnoho z těch, jichž se tento problém týká, mlčky v bolestech přežívá roky utrpení, o kterém okolní svět nemá sebemenší ponětí.
svetzeny.cz

Terapií proti migrénám 

"Existuje mnoho terapeutických technik, které mohou být účinné při léčbě migrén způsobených stresem. Jednou z nich je relaxační terapie, která se zaměřuje například na meditace, čchi-kung nebo jógu. Cvičení mohou pomoci lépe vnímat své tělo a jeho signály. Díky tomu totiž zamezíme blížícím se symptomům. Tyto techniky pomáhají uvolnit napětí v těle a zklidnit mysl, což může vést k úlevě od bolesti hlavy," říká psychoterapeutka Petra Jonášová.  

Dále radí, že další technikou je kognitivně-behaviorální terapie, která pomáhá identifikovat a změnit negativní myšlenkové a behaviorální vzorce, které mohou vést k migrénám. Terapeut může společně s klientem pracovat na rozpoznání stresujících situací a naučit ho efektivněji zvládat stres. Užitečným nástrojem je také biofeedback, který se zaměřuje na učení kontroly fyziologické reakce těla, jako je například srdeční tep či svalová aktivita. Pomáhá lépe rozpoznat příznaky migrény a naučit se je zvládat. 

 

Mohlo by se vám líbit

Trápí vás migrény, bolavá záda nebo PMS? Mačkejte si 5 míst na chodidlech, může přijít kýžená úleva

Bolest a zdravotní potíže jsme se naučili řešit pomocí léků, naše tělo si přitom dokáže v mnoha situacích pomoci zcela samo, bez chemie. Než příště sáhnete po růžové pilulce, zkuste si ulevit pomocí takzvaných reflexních bodů.
svetzeny.cz

Zkuste práci se smysly   

Naučte se vnímat své tělo a pocity teď a tady v přítomném okamžiku. Člověk může být přetížen z neustálého přemýšlení nad různými starostmi, což často vede k bolestem hlavy. Práce se smysly nás nutí přerušit tok myšlenek a díky tomu vnímat své pocity a tělo

 

Sluch – vnímání tónů, které jsou člověku příjemné, vyvolává uvolnění. Hudba nad 440 Hz je pro lidský organismus nepřirozená. Bývá to často novodobá hudba, která způsobuje stres a odpojení od intuice. Hudba vyladěná na 432 Hz a níže naopak zklidňuje a harmonizuje. Je jí například vážná hudba, binaurální zvuky či hudba 80. a 90. let. Účinná je i muzikoterapie

Čich – aromaterapie může pomoct vnímat různé vůně, které navodí uvolnění a zklidnění od napětí. Stačí napustit si vanu s oblíbeným aroma olejem a vnímat pouze vůni bylinek. Vhodné jsou například levandule či meduňka. 

Hmat – Existují různé terapie, které pomáhají obnovovat intuici pomocí hmatu, vnímat přítomný okamžik, přerušit tok mysl. Patří sem například terapie se zvířaty nebo reflexní terapie

Zrak – pomocí zraku můžeme také harmonizovat tělo. Například dívání se do zeleně zklidňuje podrážděné oči a může eliminovat bolesti hlavy.  

Užitečnou technikou je i arteterapie, která může pomoci stejně jako práce se smysly. Přeruší běžný tok myšlenek a umožní soustředit se na kreativní tvorbu, čímž dochází k uvolnění.

 

Mohlo by se vám líbit

Zázračnou léčbu hudbou znali už staří Řekové: Vyzkoušejte tyto zvuky, které vás zbaví bolesti, pocitu viny i strachu

Nicola Tesla kdysi prohlásil, že tajemství vesmíru je ukryto v energii, frekvencích a vibracích. Dnes se léčbou zvukem zabývají i vědci, výsledky studií hovoří samy za sebe. Víte, jakým způsobem zvuk dokáže léčit a jakou frekvenci zvolit, aby vyřešila vaše problémy?
svetzeny.cz

Klíčem je pravidelnost

Důležité je si uvědomit, že každý jedinec může mít odlišné potřeby a preferované terapeutické techniky, proto je zapotřebí konzultovat své možnosti se svým lékařem nebo psychologem. "Nezáleží na tom, kterou techniku zvolíte. Podstatné je pravidelně pracovat na zvládání stresu a udržování zdravého životního stylu, což může vést k menšímu výskytu migrén," uzavírá psychoterapeutka Petra Jonášová.  . 

 

Mgr. Petra Jonášová, DiS. 

"Věřím, že v každém člověku dříme vlastní životní síla a potenciál. Mou náplní práce je pomoct vám najít tento potenciál a naučit se ho využívat – žít ze svého pramene. Můj terapeutický přístup je daseinsanalytický. Ke každému klientovi přistupuji individuálně a vyhledávám způsoby, které mu budou vyhovovat. Cílem terapie není změnit sám sebe, ale najít sám sebe, objevit své potenciály, možnosti a svou vnitřní sílu. Působím také na Terapie.cz."

 

Migrény vás sice netrápí, ale máte jiné potíže? Zjistěte, jaká léčivka pomáhá při nepravidelné menstruaci, poradí si i se zažívacími potížemi

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: