Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na některé tuky na pečení. Při vysokých teplotách mohou být nebezpečné pro vaše srdce a cévy. Kvalitní cukroví jako z másla z nich nevykouzlíte

My, Češi milujeme tradice. Ať už jde o babiččinu bábovku, cukroví na Vánoce, nebo nedělní svíčkovou, většina našich kulinářských zvyků stojí na receptech, které se předávají z generace na generaci. Jenže některé tradiční suroviny jsme nahradili za jiné s domněnkou, že prospíváme svému zdraví. I když v oblasti tuků jsme ušli kus cesty a naprostá většina z nich nám neuškodí, stejně kvalitní a chutné cukroví jako z másla z něj nevykouzlíme. Jak je to vlastně s margaríny?

Margarín, jak ho známe dnes, byl původně vynalezen ve Francii v 19. století jako levnější náhrada másla. Byl to tak trochu malý zázrak své doby, protože byl oproti máslu stabilní při pokojové teplotě, levný, a především univerzální. Také české hospodyňky si ho celkem rychle oblíbily a v mnoha receptech jím nahradily tradičně používané sádlo nebo máslo. Jenže s vývojem vědy a výživových doporučení se ukazuje, že některé z takových tuků měly i svou stinnou stránku.

Transmastné kyseliny

Hlavní problém margarínu spočíval v procesu jeho výroby. Některé druhy margarínu bývaly vyrobeny z rostlinných olejů, které posléze prochází procesem zvaným hydrogenace, nebo-li ztužování. Během tohoto procesu dochází k tuhnutí tekutých olejů, díky čemuž margarín získává svou typickou konzistenci. Jenže během hydrogenace vznikají transmastné kyseliny. A tyto látky jsou pro lidský organismus doslova katastrofou. Zvyšují hladinu špatného LDL cholesterolu, snižují dobrý HDL cholesterol a dramaticky zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění. Dlouhodobá konzumace transmastných kyselin je spojována i se záněty v těle, což může vést k rozvoji dalších chronických nemocí, včetně cukrovky, jak říkají studie.

Mohlo by se vám líbit

Nejroztomilejší vánoční svetry zdobí sobíci, sněhuláci, perníčky i třpytky: Kýčovité vánoční svetry jsou hitem adventu

Některé jsou ve stylu norských svetrů decentní a elegantní, z jiných až zrak přechází. Třpytí se barevnými flitry, blikají funkčními vánočními světýlky a září vánočními motivy, jako jsou Santa Claus, sněhuláci, sobi, dárky, vločky, stromečky nebo dokonce výjevy z oblíbených vánočních filmů. Vánoční svetry se staly součástí módního průmyslu, tak je letos vpusťte do svého světa i vy!
svetzeny.cz

Není margarín jako margarín

Dnes už se ale margaríny většinou vyrábí zcela jinak. Moderní technologie umožňují mechanické zpracování rostlinných olejů, podobně jako když se máslo tluče ze smetany. Díky tomu většina margarínů už transmastné kyseliny v podstatě neobsahuje. Takže známé označení “ztužený tuk”, je nahrazen pojmem “roztíratelný rostlinný tuk”. Spolu se změnou názvu došlo i ke změně obsahu. Současné margaríny jsou většinou vyráběny z řepkového oleje, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, nebo z tropických tuků, jako je kokosový nebo palmojádrový.

 

Dnešní margaríny vám neublíží

Tyto tuky mají nízký obsah nasycených mastných kyselin a zároveň obsahují nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo prospěšné. „Tenkrát asi před 160 lety bylo máslo nedostatkové, tak vymysleli margarín. Jako tuhý základ se původně používal hovězí lůj, do kterého se začaly přidávat olejnaté složky. Dnes už doba opravdu pokročila, i výrobní metody jsou jiné, takže drtivá většina margarínů není umělá hmota, ale můžeme si je bez obav namazat na chleba,“ uklidila v Českém rozhlasu nutriční specialistka českobudějovické nemocnice Alena Sladká.

Mohlo by se vám líbit

Letošní vánoční limitky kosmetiky vás okouzlí svou vůní i designem a koupíte je už od 89 Kč

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i kouzelná doba, kdy se na trhu objevují speciální limitované edice kosmetiky, které dokážou rozzářit nejen pleť, ale i vaši náladu. Pokud hledáte perfektní dárek pro sebe nebo své blízké, vánoční sady krémů, pleťových masek či vonných tělových mlék by mohly být právě tím pravým.
svetzeny.cz

Pečení s margarínem: Ano, ale pozor na teploty

I když margarín už transmastné kyseliny většinou neobsahuje, při pečení je stále potřeba mít na paměti několik pravidel. Ne všechny margaríny jsou vhodné pro tepelné zpracování. Například light margaríny s nižším obsahem tuku nejsou na pečení vhodné, protože při vyšších teplotách ztrácejí své vlastnosti a mohou uvolňovat nežádoucí látky. Pokud chcete použít margarín na pečení, vybírejte ten s vysokým obsahem tuku, ideálně kolem 60–70 %. Takový margarín bude tepelně stabilnější a zachová si své vlastnosti i při vyšších teplotách.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Která varianta je správně, Ježíšek, nebo ježíšek? Zjistěte, jak ovládáte pravopis vánočních výrazů

Vánoce nejsou jenom svátky plné nákupů, jídla a rodinných chvil. Mnoho z nás dostane vánoční přání, přání do nového roku a je třeba dotyčnému odpovědět. Ideálně bez pravopisných chyb. V našem kvízu si můžete otestovat vaše znalosti. Výsledky vám odhalí, zda jste mistři pravopisu, nebo máte nějaké mezery.
svetzeny.cz

Kterým tukům se rozhodně vyhnout?

Ne každý tuk je ale pro nás neškodný. Bílé, tvrdé ztužené tuky, které se při pokojové teplotě drolí, jsou stále noční můrou našich cév. Obsahují totiž vysoký podíl transmastných kyselin, které se ve většině moderních margarínů již nevyskytují. Takové tuky najdeme například v levných polevách nebo trvanlivém pečivu. Pokud je to možné, vyhýbejte se jim obloukem. Při nákupu si proto pečlivě čtěte složení na obalu. Sledujte obsah transmastných kyselin, označovaných někdy jako trans izomery nebo TFA. Podle současných doporučení by jejich množství nemělo přesáhnout 1 % celkového obsahu tuku.

Mohlo by se vám líbit

Vypasované kabáty a bundy vykouzlí dokonalou siluetu i v zimě. Napište si o ně Ježíškovi

Zima má své kouzlo. Padající sníh, hrnek horké čokolády v rukou a ten příjemný pocit, když se zahalíte do teplého kabátu. Jenže jakmile přijde řeč na zimní módu, často narážíme na stejný problém, a to vrstvy, které z nás dělají něco mezi sněhulákem a nafukovací matrací. Naštěstí je tu jedno řešení, a to v podobě vypasovaných kabátů a bund, které jsou důkazem, že ani mrazivé počasí vás nemusí připravit o styl a že si můžete udržet krásnou siluetu, i když už je venku pod nulou.
svetzeny.cz

Máslo vs. margarín: Který je lepší?

Otázka, jestli je lepší máslo, nebo margarín, nemá univerzální odpověď. Záleží na vašem zdravotním stavu, preferencích a také na tom, co od daného tuku očekáváte. Máslo je přírodní produkt, bohatý na chuť a ideální do tradičních receptů. Obsahuje ale vyšší množství nasycených mastných kyselin, které by lidé s rizikem srdečně-cévních onemocnění měli omezit. Na druhé straně některé margaríny obsahují zdravější nenasycené tuky, které si tělo nedokáže samo vyrobit a které jsou nezbytné pro správnou funkci organismu. Ale to neznamená, že byste si ho měli mazat na chleba po kilech.

„I v případě, že margaríny neobsahují trans tuky, se stále jedná o průmyslově poškozené rostlinné oleje s celou řadou potenciálních rizik. Základní nevýhodou běžných margarínů je vysoký obsah omega 6 mastných kyselin, kterých má většina obyvatel vyspělých zemí ve stravě nadbytek. Jejich nadbytečný příjem vede k silnému narušení rovnováhy mezi obsahem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, která je pro zdraví nezbytná. Nerovnováha je díky prozánětlivému prostředí v organismu dávána do souvislosti s nemocemi srdce, může přispívat k rozvoji astmatu, rakoviny a deprese. Při výrobě margarínů se mohou používat směsi, které obsahují těžké kovy nikl a kadmium. Nikl je toxický pro plíce a ledviny. Kadmium může přispívat k poškození cév a rozvoji vysokého krevního tlaku,” doplňuje na svých webových stránkách nutriční specialistka Margit Slimáková.

Cítíte se unaveni, buší vám srdce? Vysoký tlak útočí bez varování. Rozpoznejte jeho příznaky včas

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit