První pomoc
Pokud si myslíte, že máte infarkt, okamžitě zavolejte záchrannou službu na čísle 155. Pokud se ve vaší blízkosti nachází jakákoliv osoba, okamžitě jí sdělte, že máte u sebe podezření na infarkt. Pokud vám to operátor tísňové linky doporučí, vezměte si aspirin, který může během infarktu snížit poškození srdce tím, že zabraňuje srážení krve. Aspirin však může interagovat s jinými léky, neužívejte jej tedy bez předchozího doporučení.
Pokud vidíte někoho, kdo by mohl mít infarkt, ze všeho nejdřív zavolejte záchrannou službu na čísle 155 a poté zkontrolujte, zda osoba dýchá a má puls. Pokud osoba nedýchá, nebo nemá puls, začněte s oživováním nebo kardiopulmonální resuscitací (KPR).
Osobu položte na tvrdý povrch, odstraňte z jeho hrudi oděv a natažené paže položte na střed hrudní kosti. Poté stlačujte hrudník do 1/3 jeho hloubky (asi 5-6 cm). Frekvence masáže se nejčastěji uvádí min. 100 stlačení za minutu. Dnes již není u amatérských KPR běžnou součástí dýchání z úst do úst, pokud se však jedná o člověka, u něhož vám dýchání z úst do úst nevadí, začněte s 30 kompresemi hrudníku a poté proveďte dva záchranné vdechy do rty pevně obemknutých rtů. Hlava postiženého musí být zakloněna a prsty jedné ruky mu zacpěte nosní dírky. Pozorujte, zda se postiženému zvedá hrudník. Tento postup je pouze obecně doporučovaný, řiďte se především pokyny ze strany operátora tísňové linky, který si nezapomeňte během resuscitace dát na hlasitý odposlech.
Pamatujte na to, že resuscitace u dětí se provádí jiným způsobem, kdy záleží na vzrůstu dítěte.