Přejít k hlavnímu obsahu

Vědecká studie radí, kdy je dobré chodit spát a proč: Můžete se vyhnout srdečním onemocněním a mrtvici

Tělo potřebuje tak nutně spánek, stejně jako vodu či jídlo, přesto mnoho lidí nespí ani déle než šest hodin. Lidem, kteří málo a špatně spí, hrozí nejen srdeční nemoci. Spánek patří mezi nejdůležitější mechanismy pro regeneraci těla, přesto ho lidé opomíjejí. S jakými výsledky přišla nová studie?

Jedincům, kteří spí málo či špatně hrozí vyšší riziko nemocí než těm, kteří denně spíš sedm až osm hodin kvalitního a hlubokého spánku. Únavu a pocit nevyspání zná rozhodně každý z nás, proto se na souvislost mezi spánkem a různými nemocemi zaměřili francouzští odborníci, kteří tuto studii představili na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti.

Studie zaměřená na spánek

Výzkumníci v rámci studie zvané Skóre zdravého spánku a výskyt kardiovaskulárních onemocnění (Healthy sleep score and incident cardiovascular diseases) sledovali více než sedm tisíc zdravých lidí ve věku od padesáti do pětasedmdesáti let po dobu deseti let. Účastníci studie nejdříve podstoupili prohlídku a vyplnili potřebné dotazníky o jejich životním stylu, rodinné anamnéze, zdravotním stavu a informace o svých spánkových návycích. Odborníci zkoumali a analyzovali souvislost mezi kvalitou spánku a kardiovaskulárním onemocněním.

„Studie jasně prokázala, co už léta tušíme. Ti, kdo spí dobře, dostatečně dlouho a ideálně před půlnocí, mají výrazně nižší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a mozkové mrtvice. Na důležitost kvalitního spánku bychom měli myslet také u našich pacientů,“ říká předseda České kardiologické společnosti prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.

Jen desetina lidí spí dobře

Museli brát u účastníků v potaz další proměnné jako byl věk, pohlaví, kouření, úroveň stresu v zaměstnání, hmotnost, výskyt infarktu, mrtvice či náhlého úmrtí v rodině. Lidé v této studii procházeli kontrolou každé dva roky. Výsledek byl překvapující, již na začátku studie zjistili, že spí optimálně sotva 10 % lidí. V prvních osmi letech se u 274 účastníků rozvinulo ischemické onemocnění srdce nebo cévní mozková příhoda. Ti, kteří dobře spali měli až o 75 % nižší riziko infarktu a dalších chorob srdce i mrtvice než ti, kteří spali opravdu špatně. Podle výsledků na tom byli lépe jedinci, kteří chodili spát dříve a také dříve vstávali.

Nekvalitní spánek mimo jiné oslabuje imunitu a zvyšuje riziko deprese či obezity. Pokud člověk málo spí, vyplavuje se mu do krve stresový hormon kortizol, který podporuje ukládání tuků v těle. Proto má podle odborníků smysl, aby se ke kvalitnímu a pravidelnému spánku vedly především děti, které si tento návyk odnesou do dospělosti a předejdou tak možným problémům.

Mohlo by se vám líbit

Potraviny, které dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba

Každým rokem přicházejí nové studie, které odhalují špatný vliv stravy či stresu na naše zdraví. To, že existují potraviny, které nám škodí, není žádným tajemstvím, ale víte, jaké potraviny mohou zhoršit vaši paměť nebo zvyšovat riziko demence a propuknutí Alzheimerovy choroby?
svetzeny.cz

Spánková hygiena

Kvalitní spánek patří mezi nejdůležitější mechanismy pro správnou regeneraci těla a udržení optimálního režimu pro kardiovaskulární systém i metabolické pochody v těle. Pokud spánek nemá dostatečnou délku a hloubku, hrozí vážné nemoci. Nejen výzkumníci, ale i kardiologové apelují na veřejnost, aby dodržovali kvalitní spánkovou hygienu a situaci nepodceňovali. Před spánkem je také dobré minimálně hodinu před usnutím nesledovat televizi, vypnout mobil a uklidnit se. Snažit se snížit hladinu denního stresu i hluku, přečíst si knihu, pustit klidnou hudbu nebo meditovat.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit