Dlouhou dobu jste možná nikoho neobjali. Známe pocity osamění, když nemáme protějšek, a nebo když kvůli pracovnímu vytížení delší dobu nevídáme svoje kamarády. Vědci zjistili, že objímání je pro naše tělo přímo potřebné. Zde zjistíte prčo.
1. Lepší spánek
Od usínání s batolaty po mazlení s partnerem: je známo, že jemný dotek zlepšuje náš spánek. To proto, že doteky snižují hladinu kortizolu. Kortizol je důležitým regulátorem našeho cyklu spánek-bdění, ale také se zvyšuje, když jsme ve stresu. Není tedy divu, že vysoká úroveň stresu může způsobit nespavost. Zde může pomoci objetí a mazlení.
2. Méně stresu
Když se obejmeme, tělo uvolní látky, které jsou hovorově známé jako „hormony štěstí“. Oxytocin má například uklidňující účinek a pomáhá snižovat stres. Pravidelné objímání nás také dlouhodobě činí lépe odolnými vůči stresu. Studie například ukazují, že kojenci, kteří zažívají spoustu láskyplného fyzického kontaktu, obvykle méně reagují na stresové faktory a méně často zažívají úzkost v dospělosti.
3. Zvýšená pohoda
Objetí zlepšují naše vztahy a dělají nás šťastnějšími. Důvodem je uvolňování endorfinů. Díky nim vnímáme objetí a doteky jako obohacující. I pohlazení domácího mazlíčka může mít pozitivní vliv na naši pohodu - hormony štěstí rostou jak u zvířete, tak u majitele.
4. Lépe bojujte s infekcemi
Regulace našich hormonů, doteků a objetí mohou také ovlivnit imunitní reakci našeho těla. Zatímco vysoká úroveň stresu a úzkosti může potlačit naši schopnost bojovat s infekcemi, láskyplný dotek má pozitivní vliv na naše zdraví.
Výzkumy dokonce naznačují, že mazlení nás může ochránit před nachlazením. Místo toho frekvenci objímání pozorovalo o něco více než 400 dospělých, kteří byli následně vystaveni viru. U těch, kteří měli více objetí, byla výrazně menší pravděpodobnost nachlazení.