Kdo bude žít déle?
Podle studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu mají ženy, které dostaly první menstruaci později v životě, větší pravděpodobnost, že budou žít déle. Během studie se vědci podívali na data od 16 000 žen po menopauze, která shromáždila iniciativa Women's Health Initiative. Při tom zjistili, že jak věk první menstruace, tak věk menopauzy mají vliv na celkové zdraví a dlouhověkost.
Výzkum ukazuje, že menstruace ve věku 12 let a výše, stejně jako zahájení menopauzy po 50, je spojeno s delším životem.
Dalšími zajímavými poznatky ze studie bylo, že u žen, které dostaly menstruaci později v životě, byla menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine cukrovka nebo se u nich objeví chuť na cigaretu.
Jeden z vedoucích studie, Aladdin Shadyab, řekl: „Náš tým zjistil, že ženy, které začaly menstruovat v pozdějším věku, měly menší pravděpodobnost, že budou mít určité zdravotní problémy, jako je ischemická choroba srdeční."
Poukázal také na to, že některé faktory, "jako je kouření, mohou poškodit kardiovaskulární systém a vaječníky, což může vést k dřívější menopauze. Ženy s pozdější menopauzou a delší reprodukční délkou života mohou mít snížené riziko kardiovaskulárních onemocnění."