Bolest zad souvisí se špatným spánkem
Na kvalitu spánku má vliv světlo. Pokud v noci svítíte nebo nemáte zatažené závěsy a proniká do místnosti světlo z ulice, váš mozek to pozná. Zvyšuje pak tepovou frekvenci, což narušuje fáze hlubokého spánku. Existuje jasná souvislost mezi špatným spánkem a bolestmi zad. Spánek pomáhá našim svalům uvolnit se a zbavit se nahromaděné kyseliny mléčné. Navíc nedostatek kvalitního spánku zvyšuje citlivost na bolest.
Za bolestí zad mohou být nevhodné boty
Nosíte rádi boty na vysoké platformě, do špičky, nebo na vysokém podpatku? Pak se můžete dočkat bolestí zad. "Noha potřebuje dostatek prostoru, ale klasická obuv s úzkou špičkou, včetně té sportovní, svazuje prsty k sobě. Právě z nich přitom vychází síla odrazu. Jakmile ji nemůžete plně využít, hledáte jiný způsob pohybu. Ten však vychýlí a přetíží jinou část těla a vzniká nezdravá chůze. Nerovnováha a narušená stabilita se totiž přenáší přes kotníky, kolena, kyčle, pánev až k páteři a hlavě," vysvětluje fyzioterapeut Lukáš Klimpera a zakladatel značky zdravé obuvi Ahinsa shoes.
Co s vaším tělem provedou podpatky? "Vzhledem k naklopení pánve vpřed se bederní obratle dostanou do nepřirozeného postavení. Mírné prohnutí neboli lordóza je v pořádku, ale podpatek právě způsobuje zvýšené prohnutí a přetěžuje obratle. Při pravidelném nošení podpatků povolují svaly břišní stěny. Stabilizaci páteře tak musí obstarat zádové svaly, které neunesou případnou větší nálož. Tak vznikají blokády a výhřezy," doplňuje Lukáš Klimpera.
Jaká obuv je tedy podle fyzioterapeuta nejvodnější? Noste kvalitní obuv, která chodidla nijak neomezuje. Věnujte pozornost šířce špičky i celé boty, všímejte si hmotnosti, vyhněte se tvrdým neflexibilním materiálům a silné podrážce. V takových botách totiž nelze používat prsty a přirozeně se odrážet. Vyzkoušejte například boty pro bosou chůzi, které umožní celému tělu fungovat zdravě a v plném rozsahu. Vyberete si například z nabídky Ahinsa shoes.