Přejít k hlavnímu obsahu

Vysoký tlak nebolí, ale může přivodit potíže: Po padesátém roce zařaďte do svého života důležité návyky

Vysoký krevní tlak sice nebolí, je ale třeba ho léčit a s přibývajícím věkem si ho důsledně hlídat. Dokáže totiž zkrátit život o několik let, případně snížit jeho kvalitu. Souvisí například se slepotou, zvýšeným rizikem mrtvice i poškozením ledvin. Jak problémům předcházet?

Kdy jste si naposledy nechali změřit krevní tlak? Jeho hodnotu je dobré znát. Pokud se potýkáte s vysokým tlakem, nemusíte to nijak pociťovat, ale roste u vás riziko řady chorob, včetně těch život ohrožujících. Nechte si tlak změřit u praktika, službu nabízejí i mnohé lékárny, tlakoměr si pro klid duše můžete pořídit i domů. Pro dobrou orientaci vám může posloužit i chytrý náramek nebo hodinky vybavené tlakoměrem.

Ohrožuje mozek i srdce

Vysoký tlak souvisí s celkově nezdravým životním stylem s nevhodnou skladbou jídelníčku a nedostatkem pohybu, není tedy divu, že je na vzestupu. Ve statistikách Češi bohužel zastávají čelní příčky, problém trápí především muže. U žen zase potíže často skokově nastupují po padesátce, souvisí s vzrůstající vahou, hormonálními změnami i stárnutím cév. 

Vysoký krevní tlak zatěžuje srdce a může také poškodit tepny. „Krevní tlak nad normální rozmezí je spojen se zvýšeným rizikem mrtvice a srdečních chorob. Kromě toho může také způsobit nevratné poškození mozku, ledvin a krevních cév,“ uvedl pro magazín Parade Dr. Kaustubh Dabhadkar, kardiolog z Novant Health. Citlivé na vysoký krevní tlak jsou zejména cévy v ledvinách, ale i v oční sítnici.

Mohlo by se vám líbit

Mrtvici ročně podlehne až 8 tisíc lidí: Rozpoznejte příznaky, které vám mohou zachránit život. Pokud některý z nich máte, volejte záchranku

Mrtvici, neboli cévní mozkové příhodě, v průměru podlehne až 8 tisíc lidí za rok. Jedná se tak o druhou nejčastější příčinu úmrtí v Čechách. V drtivé většině případů má mrtvice velmi typické příznaky, které snadno pozná i lajk. Víte, jak tyto symptomy spolehlivě rozpoznat?
svetzeny.cz

Držte si váhu

Faktorů, které mohou za vysoký krevní tlak, je vícero, tím nejzásadnějším je ale zřejmě nadváha a obezita. V prevenci je proto důležité snažit se udržet váhu pod kontrolou, což je zejména po padesátce stále těžší. Hlídejte si množství jídla i jeho vhodnou skladbu, myslete na dostatek aktivního pohybu, i kdyby mělo jít jen o pravidelnou chůzi. Zdravý životní styl je nezbytný v prevenci celé řady chorob.

Bojujte se stresem a spěte

Tlak rychle stoupá, pokud jste ve stresu. Je proto třeba, abyste se naučili stresové situace zvládat s větším klidem. Naučte se relaxační techniky, pravidelně odpočívejte, myslete také na dostatečný a kvalitní spánek. Podle odborníků z amerického lékařského výzkumného centra Mayo Clinic vám hodnoty tlaku může zásadně zvýšit doba spánku kratší než šest hodin denně, ideální pro dospělého je spát sedm až osm hodin.

Mohlo by se vám líbit

Hrozí vám infarkt? Podívejte se na svoje nehty

Náhlé sevření hrudníku a dramatický kolaps, tak by se dal stručně popsat infarkt myokardu. Tělo však vysílá varovné signály většinou už předem. Pokud tyto jemné náznaky přicházejícího nebezpečí vyslyšíte a včas zareagujete, můžete sobě nebo někomu v okolí zachránit život. Přečtěte si, kdy zpozornět a raději vyhledat lékařskou pomoc.
svetzeny.cz

Méně soli, více řepy

Pokud vás již lékař upozornil, že hodnoty vašeho tlaku jsou vyšší, nebo máte dispozice v rodinné anamnéze, zaměřte se na jídelníček. Zejména se pokuste minimalizovat množství soli, které denně sníte. American Heart Association doporučuje udržovat příjem sodíku pod 2300 miligramy denně, což odpovídá asi pěti gramům soli. To je zhruba půlka kávové lžičky.

V jídelníčku by vám naopak neměla chybět listová zelenina, bobulovité ovoce, ovesné vločky a řepa. Výzkumy odhalily, že například každodenní konzumace šťávy z čerstvé červené řepy, kterou můžete dochutit jablkem a citronem, má v prevenci vysokého tlaku efekt srovnatelný s užíváním medikamentů. 

Jděte s dobou

Nejdůležitější je mít pod kontrolou, jak na tom s tlakem vlastně jste. Pokud si ho necháte změřit jednou za dva roky u praktika, kde navíc můžete být ze samotné návštěvy lékaře vystresovaní a jeho hodnoty tak nebudou průkazné, nemusíte o svých potížích vědět včas. Ideální je měřit si tlak denně. Domů pořídíte tlakoměr už za pár stokorun. Ještě lépe uděláte, když půjdete s dobou a pořídíte si chytrý náramek nebo hodinky, které jsou vybavené meřičem tlaku, ten vás monitoruje neustále. Díky němu snadno zjistíte, v jaké části dne nebo při jakých činnostech vám tlak stoupá a k jak vysokým hodnotám se dostáváte. To pak může být pro lékaře důležité při hledání vhodné medikace i úpravy životního stylu.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit