Vztahy v karanténě zažívají zatěžkávací zkoušku
Karanténa nás zkouší ve všech směrech. Režim home office trénuje naši disciplínu, celé dny s rodinou zase trpělivost a šok prožívá i náš partnerský život. Být pohromadě celé dny i noci je naprosto rozdílné od toho, co známe. A vše se změnilo v podstatě ze dne na den.
V běžné denní rutině jste zvyklí vídat se s partnerem ráno a odpoledne po práci nebo až večer. Nyní se ovšem nacházíme ve zcela jiné situaci. Stres a panika nás obklopuje ze všech stran a my jsme „uvízli“ v našich domech a bytech. Budoucnost zdá se nejistá a my jsme se museli rychle přizpůsobit situaci. Hromadné ohrožení náš všech si pamatuje naposledy válečná generace. My jsme si donedávna nedokázali ani představit, že bychom nemohli večer na pivo nebo drink.
Doba, kdy se trávení času s rodinou stává „výzvou“
Karanténa není dovolená, a proto ačkoli jsme doma, povinnosti nám neubyly. Možná právě naopak. Více vaření, uklízení po všech členech domácnosti, praní a další práce, nám na psychické pohodě rozhodně nepřidají. To může vyvolávat bouřlivé a přehnané reakce v případě problému. Karanténa tedy velmi pravděpodobně prověří, v jaké kondici je váš vztah. Bude to velká zkouška pro všechny páry. A nebude to lehké.
Hledejme pozitiva
Tato situace se dá ale využít i pozitivně. Musíte se ale obrnět trpělivostí, pochopením a chutí dělat kompromisy. „Můžeme se na tuto situaci dívat například jako na příležitost se přiblížit. Asi to nebude úplně vrcholná romantika, když jsme nedobrovolně uzavřeni v karanténě, která nás má navíc ochránit před potenciálně smrtelnou nemocí, i tak ale můžeme využít společný čas, podle svých nejlepších schopností. Můžeme si například uvědomit a možná i pocítit vděčnost, že máme ve svém partnerovi oporu a zázemí. Vděčnost, že v téhle složité situaci nejsme úplně sami. Vděčnost, že máme vedle sebe někoho, kdo spolu s námi všem nečekaným obtížím čelí, někoho, kdo je připraven nám pomoci, pokud bude potřeba, „říká párová terapeutka Ing. Lenka Matoušová z projektu Servis Vztahů a dodává: „Můžeme si pomoci i navzájem, podpořit se, pochopit jeden druhého, naslouchat si. Už vědomí, že posloucháte, může vašemu partnerovi poskytnout velkou úlevu.“
Pozor! Blíží se hádka
„Můžete svému partnerovi popsat, co ve vás daná situace vyvolává a vysvětlit, co potřebujete jinak. Vyvarujte se kritiky partnera i jakýmkoliv výčitkám. Zacházejte se svým partnerem s laskavostí. Na komunikaci jste vždy dva a každý máte poloviční zásluhu na tom, jak vaše komunikace probíhá. Vyjádřete upřímně své pocity i potřeby. Pokud si ponecháte pouze své domněnky, mohou vás dostat do bludného mentálního kruhu. Mluvte otevřeně i o svých obavách. Není nutné ignorovat strach, ale diskutovat o něm. Je velmi důležité, aby každý z vás mohl své obavy vyjádřit,“ říká Ing. Lenka Matoušová ze Servisu Vztahů.
Karanténa je pouze dočasní situace
Pokud jsme zdrávi, je dobré mít na paměti, že se nejedná o nemoc, ale pouze o preventivní karanténu. Je dobré udržovat naději, že vše dobře dopadne. Je důležité nezapomínat, že vše je dočasná situace. Pokud zvládnete společně úspěšně přežít karanténu, bude to rozhodně posilující příběh pro celý váš vztah.