Přejít k hlavnímu obsahu

Zanícené, bolavé a oteklé dásně patří k příznakům paradentózy. Nepodceňujte je, obnažené krčky jsou ještě bolestivější

Paradentóza neboli parodontóza či parodontitida je zánětlivé onemocnění dásní i okolního aparátu, na kterém jsou zuby zavěšeny. Velkým strašákem všech postižených parodontitidou je zejména poslední stadium, během kterého dochází k vypadávání zubů. Jak poznat zánět dásní a jak mu efektivně předcházet?

Jak se pozná paradentóza

Máte pocit, že se vás parodontitida týkat nemůže? Už i gingivitida, lehká forma zánětu dásní, může ohrozit stav vašich zubů. Naštěstí, začínající zánět dásní je vratná záležitost, jen je třeba zakročit včas. „V této fázi jsou dásně červené, trochu nateklé a při čištění krvácejí. Varovným signálem může být i zápach z úst. Pokud zánět nebudeme řešit se zubním lékařem, tak může velmi rychle přejít v paradentózu. Kromě správného čištění pomáhá i zubní hygiena, kde vám zkušení odborníci odstraní zubní plak, který je příčinou zánětů. Proto pokud budete pravidelně chodit na dentální hygienu a dodržovat základní zubní hygienu, tak paradentóza nemá šancí,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek na webu Dentální kliniky Hradčanská.

Vyhledat specialistu byste měli v případě zanícených, bolavých a oteklých dásní, nebo když pociťujete větší citlivost dásní a krvácivost nejen při čištění zubů. Zdravá dáseň má světle růžovou barvu, oproti tomu zanícená dáseň je rudá, oteklá a při doteku krvácí. Dalším příznakem je kumulace zubního kamene okolo dásní na zubech, ustupování dásní a obnažování krčků, přítomnost parodontálních chobotů nebo viklání či vypadnutí zubu. Objevuje se také zápach z úst.

Čtěte také: Bolest, lupání a ztuhlost kloubů po delším odpočinku: Příznaky nepříjemného onemocnění je třeba odhalit včas

Artróza nepostihuje pouze seniory, potýkají se s ní i výrazně mladší lidé. Dokáže velmi znepříjemnit život, omezit pohyblivost a dokonce může vést až k trvalé invaliditě. Co artrózu způsobuje, jak se projevuje, jaká má stádia a jak probíhá její léčba?

Co parodontitidu způsobuje?

Parodontitidu způsobuje nedostatečná ústní hygiena. Ústa jsou bezpečným domovem pro mnoho bakterií, ať už těch prospěšných, nebo zlých. Pokud si zuby nebudete dostatečně čistit, budou převládat škodlivé bakterie, které se budou množit na zubech, v mezizubním prostoru ale i na dásních. Postupně se na zubech vytvoří plak, který se časem změní na zubní kámen a zánět se bude zhoršovat, až dojde k postupnému ustupování dásní, úbytku množství kostní tkáně na zubních krčcích.

Postupující zánět vytvoří parodontální chobot, ve které se hromadí bakterie, odumřelé buňky, zubní kámen a toxiny. Mnozí se také domnívají, že za samotné záněty dásní může i stres. „Pravdou je, že ten může urychlit proces úbytku kosti. Toto je ale spojené spíše s imunitou. Tělo, které je dlouhodobě ve stresu, má oslabenou imunitu a ta nemoc pak získává rychleji navrch. Stres samotný ale paradentózu nezpůsobuje,“ uvádí MDDr. Ondřej Šrámek na webu Dentální kliniky Hradčanská.

Jak se paradentóza léčí?

Léčba paradentózy se odvíjí především od její závažnosti. Méně závažné a prvotní příznaky se dají vyléčit pravidelným a důkladným čištěním zubů, ústní dutiny a pravidelnou návštěvou zubní hygieny. Dentální hygienista vám odstraní přebytečný plak a zubní kámen, zuby důkladně vyčistí a vaše odhalené zubní kořeny budou opět bez nečistot. Onemocnění v těžkém stadiu už nijak výrazně léčit nejde. Úbytek kosti zubu už zachránit nelze, proto jednejte včas. Důležité je vyhnout se kouření, minimalizovat konzumaci stravy bohaté na cukry a popíjení alkoholu. Pokud nepatříte mezi vášnivé čištiče zubů, ulehčit práci si můžete elektrickými kartáčky. Se stomatologem zkonzultujte tvrdost a hustotu štětin zubního kartáčku, sílu mezizubního kartáčku a použití mezizubní nitě k čištění prostorů mezi předními řezáky. Skvělými pomocníky jsou také ústní voda a speciální škrabky na jazyk, které šetrně dočistí povlak vašeho jazyka.

Mohlo by se vám líbit

Bolesti hlavy a oteklé nohy: Signály, kterými tělo hlásí jeden důležitý problém

Lymfatický systém v organismu plní mnoho důležitých funkcí. Významnou úlohu hraje v transportu živin a obranných mechanismech těla. Dokáže odstranit z těla odpadní látky, nejrůznější toxiny, viry, bakterie, mrtvé buňky a další patogeny. Vyčistěte lymfatický systém a pomozte mu ve správném fungování!
svetzeny.cz

Domácí péče při paradentóze

Při léčbě parodontitidy je nejdůležitější správná domácí péče. Pořídit si můžete detektor plaku, vodičku, která zbarví špatně vyčištěná místa. Nutné je i důsledné čištění mezizubních prostor kartáčky ve správné velikosti. Bude potřeba nacvičit si i Bassovu techniku čištění zubů, během které kartáček namíříte šikmo mezi zub a dáseň a jemnými pohyby masírujete krčkovou oblast zubu, ve které se usazuje nejvíce plaku. Správnou ústní hygienu můžete podpořit také užíváním probiotických pastilek pro dutinu ústní.

GALERIE: Nejlepší pomocníci v boji proti paradentóze
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit