Brokolice zpomaluje stárnutí
Tato zelenina nabízí rovněž nejen velké množství antioxidantů ale také vysoký obsah vitamínu K, jež zpomaluje stárnutí buněk nervové soustavy. To ale není všechno. Brokolice (podobně jako květák) obsahuje také cholin, jež se v těle přeměňuje na acetylcholin. Ten funguje jako neurotransmiter podporující paměť a soustředění.
Tmavá čokoláda zlepšuje oba druhy paměti
Kousek kvalitní tmavé čokolády vám rozhodně neuškodí. Naopak. Nabízí totiž velké množství flavonoidů, jež mimo jiné zlepšují naše kognitivní funkce, zlepšují dlouhodobou i krátkodobou paměť a podporují regeneraci mozkových buněk. Přispívají k prevenci rozvoje Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Flavonoidy obsahuje například i červené víno.
Kurkuma chrání mozkové buňky
Toto vysoce prospěšné koření obsahuje kurkumin, jež je známý svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Chrání mozkové buňky před poškozením a podporuje celkové zdraví mozku. Kurkumu obsahují zejména jídla indické kuchyně, tak si je pravidelně dopřávejte a nebudete litovat.
Při začleňování těchto potravin do stravy je důležité dbát na vyváženost a pestrost. Kombinace různých potravin zajišťuje, že tělo dostává všechny potřebné živiny pro optimální fungování mozku a celkového zdraví.