Sice jistě platí, že kdo pil, umřel, a kdo nepil, umřel taky, ale umírat předčasně je smutné a umírat na cirhózu jater velmi bolestivé. Myslete na to právě v tomto čase oslav!
Ačkoli výkonnost jater a jejich schopnost alkohol zpracovávat jsou dosti individuální, při určité míře konzumace po delší dobu je pravděpodobnost závažného jaterního poškození vysoká u každého. Každodenní příjem 80 gramů alkoholu (tj. přibližně 0,7 litru vína) po dobu 20 let vyvolá vazivovou přestavbu jater, tzv. cirhózu, u většiny mužů, přičemž ženám k tomu postačí menší množství.
* Steatóza neboli ztučnění jater se při konzumaci alkoholu vyvine poměrně rychle – stačí k tomu už zhruba desetidenní „tah“, tedy intenzivní pití řadu dní po sobě. V této fázi však lze ještě situaci zvrátit – samozřejmě přísnou abstinencí.
* Při pokračující konzumaci alkoholu se steatóza prograduje až do mnohem vážnější steatofibrózy, odkud už je jenom krok ke zmiňované cirhóze jater. U žen se přitom – poněkud nespravedlivě – alkoholová hepatitida a cirhóza vyskytnou při konzumaci alkoholu častěji než u mužů.
* Na poškození jater při chronickém nadužívání alkoholu se podílí nejen toxický vliv etanolu a jeho metabolitů. Nedostatečná odolnost jaterních buněk je způsobena i absencí tzv. lipotropních látek, které obsah tuku v játrech snižují.
* V této fázi je kromě abstinence nezbytná úprava jídelníčku (tzv. jaterní dieta) a okysličování krve pravidelným pohybem. Na pomoc lze přizvat i bylinky – játrům prospívá ostropestřec mariánský. Můžete vyzkoušet přípravek Liporacin obsahující silymarin, což je extrakt právě z ostropestřce mariánského. Je vhodný jako součást prevence před ztučněním jater i jako doplněk léčby při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater, kdy se využívají jeho antioxidační a antifibrotické účinky.
* Nejlepším způsobem, jak se vyhnout těmto potížím, je ovšem rozumný přístup nejen k alkoholu, ale i k ostatním látkám, které našim játrům škodí, jako jsou například léky, éčka v nekvalitních potravinách aj.
Foto: Depositphotos (1)