Přejít k hlavnímu obsahu

Pravda o palmovém oleji: Co všechno o něm musíte vědět!

Palmový olej se kromě potravin nachází ve většině výrobků, které dennodenně používáme. Najdete ho dokonce v pastách na zuby! Jak je to doopravdy s tímto kontroverzním tukem? Proč je „škodlivý“? A proč nejspíš z pultů nikdy nezmizí?

Odkud se bere

Palmový olej se těží z palmy olejné. Samotný tuk se získává z plodů této rostliny (viz hlavní foto). Její plantáže se nacházejí v jihovýchodní Asii, v Africe a v jižní Americe. Největšími producenty palmového oleje jsou bezpochyby Indonésie, jejíž plantáže zabírají okolo 6 milionů hektarů, a Malajsie, která produkuje 39 % celkového množství palmového oleje na světě.

1-odst

Ekologický dopad

Palma olejná roste v deštných pralesech, kde má domov kolem 10 milionů druhů rostlin a zvířat. Nejčastěji se v tomto směru hovoří o orangutanu sumaterském, kterému momentálně hrozí vymření. Kvůli kácení a vypalování pralesů se mění jeho přirozené prostředí a on je nucen živit se mladými výhonky palem, a je proto zabíjen. Pralesy jsou důležitou zásobárnou vody a bojují proti erozi půdy. Ne pro nic za nic se jim přezdívá zelené plíce planety – pomáhají totiž přeměňovat oxid uhličitý na kyslík.

2-odst

Zisk je zisk

Pozice palmového oleje na trhu je opravdu silná. Hlavním důvodem je efektivita jejího pěstování. Palma olejná zabírá jen 4 % obdělávané půdy, vyprodukovaný olej přitom představuje 30 % celkového trhu. Když ji srovnáme s ostatními olejninami, 1 hektar půdy palmy olejné představuje asi 3,6 tuny oleje, u řepky je to jen 0,3 tuny. Navíc je odolná vůči škůdcům, a tak jsou na ni nižší náklady na pesticidy.

14047335982_flickr

Dalším důvodem jsou výrobky, pro jejichž výrobu jsou zapotřebí nenasycené tuky (jde především o sladkosti), které za pokojové teploty neroztají. Kromě živočišných tuků (máslo či sádlo) takto funguje jen palmový nebo kokosový olej. A palmový je samozřejmě nejlevnější.

Můžete pomoci i vy

Pokud chcete pralesům pomoct, zkuste se výrobkům obsahujícím palmový olej vyhnout. Svým podpisem můžete také podpořit petici Greenpeace, která požaduje zastavení devastace deštných pralesů a rašelinišť. Odkaz najdete zde.

Tip redakce: Chcete se dozvědět víc? Zhlédněte slovenský dokument Zelená poušť.

Oil_palm_plantation_in_Cigudeg-05

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit