Výživový poradce 2: Jak vybrat toho pravého
Ne všichni, kteří provozují nutriční poradenství, jsou skutečně dobrými odborníky. Proto buďte při výběru toho, jemuž se svěříte do péče, obezřetní.
* Nejlepší je řídit se podle referencí a kvalifikace. Zjistěte si také, zda je poradce jen proškolen, nebo rekvalifikován. Je řada „specialistů“, kteří se jimi stanou „přes noc“ a mohou vám spíš uškodit.
* Dobrý poradce by měl mít praxi, přistupovat k vám individuálně, vycházet z informací o zdravotním stavu a návycích. Pak nastaví stravování s vhodnou pohybovou aktivitou. Během tříměsíčního programu by vám měl jednou za 14 dní nabídnout schůzku, na níž vás přeměří a můžete s ním konzultovat své pocity. Dobrý poradce řeší problém dlouhodobě a nabídne konzultace i po změně jídelníčku.
* První schůzka vám napoví, zda máte před sebou nutričního specialistu, či jen obchodního zástupce potravinových doplňků. Nenechte se zmást akcemi typu „měření zdarma“, obyčejně se jedná o marketingový tah, jak vás nalákat ke koupi produktu. Také znevažování konkurence není to pravé. Pokud sám poradce trpí nadváhou či obezitou, raději se obraťte na někoho jiného. Začne-li vám nutit zaručeně účinné potravinové doplňky, je jasné, že před vámi stojí obchodní zástupce, a ne výživový poradce. Úprava stravovacích návyků je dlouhodobý proces, jenž může být někdy podpořen potravinovými doplňky. Ty by měly pestrou stravu doplňovat, ne ji nahrazovat – proto se nazývají doplňky.
Kolik stojí služby výživových poradců?
Není třeba obávat se, že by nový životní styl zruinoval vaše konto. Za vstupní konzultaci zaplatíte kolem 1500 Kč, další sezení během tříměsíčního programu stojí průměrně 500 Kč. Za své peníze ale dostanete dietní plán šitý na míru plus psychologickou podporu odborníka. Jeho dohled bude nejlepší motivací vytrvat.
Foto: Depositphotos (1)