Překyselení organismu může mít za následek řadu zdravotních potíží, po jejichž příčině jste třeba dlouho marně pátrali.
Překyselení je stav, kdy je poměr kyselin a zásaditých látek v těle v nerovnováze. Souvisí s ním například revmatismus, ekzémy, padání vlasů, únava, celulitida nebo zubní kazy…
V těle je od přírody neutrální nebo lehce zásadité prostředí. V důsledku látkové výměny v něm však vznikají velmi agresivní kyseliny. Pokud je jich hodně a v organismu zůstávají, dokážou napáchat velké škody. Aby s nimi mohlo tělo účinně bojovat a udržovat chemickou rovnováhu, potřebuje dostatek zásaditých látek. Ty si ale, na rozdíl od kyselin, vytvářet neumí a získává je výlučně prostřednictvím potravy.
S CHUTÍ TO NESOUVISÍ
Pokud se domníváte, že je vaše tělo překyselené proto, že si často pochutnáváte na citrusech, jste na omylu. Skladba jídelníčku sice hraje podstatnou roli, ale chuť potravin s kyselostí vůbec nesouvisí. Nejvíce kyselin vzniká tehdy, když se tělo snaží strávit cukry, nasycené mastné kyseliny, kávu či alkohol. Svůj podíl viny mají léky a umělá sladidla, jež jsou také kyselinotvorná. Na druhou stranu si dopřáváme málo čerstvé zeleniny a ovoce, jež v těle vytvářejí zásadotvorné látky.
Vzpomeňte si na hodiny chemie, kde jste testovali hodnoty pH různých látek pomocí lakmusového papírku. Přesně ten totiž potřebujete k tomu, abyste zjistila, jak jste na tom s kyselostí těla. Měřicí proužky koupíte běžně v lékárně. Pak už jen stačí namočit papírek v moči a počkat na výsledek. Mějte na paměti, že hodnota pH moči během dne běžně kolísá. Ideální hodnota pH je 7 až 7,5. Přesnější měření pak může provést lékař rozborem krve.
Ukáže-li vám papírek nemilosrdně pravdu a vy se rozhodnete s kyselostí zatočit, dodržujte několik důležitých zásad. Jezte hodně ovoce a zeleniny (rychle fungují avokádo, ananas, papája, jablka či melouny), pijte alespoň 2 litry vody denně, zhluboka dýchejte, důkladně žvýkejte a jezte pomalu, omezte konzumaci kyselinotvorných potravin, hodně spěte a dopřejte si pravidelně koupel v zásadité vodě.
Foto: Depositphotos (1)