Operace na počkání 1: Žlučník a slepé střevo
Kvůli operaci žlučníku nebo slepého střeva nemusíte nutně strávit týden ve špitálu. Mnohdy lze uplatnit metody tzv. jednodenní chirurgie.
Některá pracoviště sice stále uplatňují starý model delší hospitalizace (a v některých případech je to vhodné), ale najdou se i zařízení, kde se nezdržíte déle než 24 hodin. Podmínkou pro úspěšnou léčbu metodikou jednodenní chirurgie je pracoviště s kompletním vybavením a zkušeným personálem. Ptáte se na výhody? Jednoznačně jde o ušetření času a zkrácení doby pracovní neschopnosti, ale také o urychlení rekonvalescence a snížení rizika nemocničních nákaz.
* Onemocnění žlučníku
Žlučník je součástí trávicí soustavy. Tento dutý orgán, uložený pod játry, slouží ke skladování žluči, která má výrazný podíl na trávení tuků. Velmi rozšířeným zdravotním problémem je zahuštění žluči a tvorba kamenů ve žlučníku. Paradoxně větší obtíže způsobují obvykle drobnější kaménky, které mohou postupovat žlučovými cestami a při tom vyvolávat typické křečovité bolesti břicha, tzv. koliky. Pokud se takto postižený žlučník včas neoperuje, může dojít i k závažným komplikacím – zánětu žlučníku, případně k ucpání žlučových cest a zánětu slinivky břišní.
Operace metodou jednodenní chirurgie: Spočívá v odstranění postiženého žlučníku. Výkon se provádí laparoskopicky, tj. pouze z několika drobných řezů.
* Slepé střevo
Chronické dráždění slepého střeva se projevuje opakovaným pobolíváním v pravém podbřišku, častěji se vyskytuje u žen. Pokud podrobné vyšetření vyloučí jiná onemocnění, například Crohnovu nemoc či nějakou gynekologickou příčinu obtíží, pak je namístě odstranění apendixu.
Operace metodou jednodenní chirurgie: Laparoskopický zákrok není možný u všech případů, ale u většiny ano. Dělá se v celkové narkóze. Do břicha se při něm zavádí malá kamera a tenké nástroje z několika malých vpichů.
Foto: Depositphotos (1)