Prospívá zdraví na mnoha úrovních
Podle jedné z nedávných studií, které provedl Mattsonův tým, přináší tento způsob stravování také spoustu zdravotních benefitů. Například prodlužuje život a zlepšuje paměť. „Při přerušovaném půstu v těle probíhá řada zajímavých procesů, které chrání orgány před chronickými a srdečními onemocněními, diabetem 2. typu, neurodegenerativními poruchami souvisejícími s věkem, zánětem střev i rakovinou,“ uvádí Mark Mattson. Přerušovaný půst také vyrovnává hladinu krevního cukru a co je pro ženy nesmírně důležité přispívá k zajištění hormonální rovnováhy.
Režimy při přerušovaném půstu
Výhoda je v tom, že si můžeme zvolit stravovací a časové okno podle toho, jak to právě nám vyhovuje. Kdo vstává v 6 ráno a chodí brzy spát, to bude mít jinak než ten, kdo vstává v 8. Někomu bude více vyhovovat vynechání snídaně, jinému večeře, další zvládne během stravovacího okna všechna tři hlavní jídla.
Nejsnadnější je začít s režimem 12:12. Po dobu 12 hodin se postíme, v průběhu dalších 12 jíme tak, abychom do těla dostali všechny vitaminy, minerály, cukry, tuky a bílkoviny, které by mělo za den přijmout. Jakmile si na tento režim zvykneme, můžeme postní okno prodloužit na 14 a stravovací zkrátit na 10 hodin a následně na 16:8, což je nejběžnější a nejsnadněji udržitelný režim.
Pak jsou ještě možnosti 18:6, 20:4 a takzvaný OMAD (z anglického one meal a day = jedno jídlo za den). Je to extrémnější forma, která se nehodí pro každého. Výhodou je, že v začátku nastartuje hubnutí a kila doslova letí rychle dolů, nevýhodou, že není snadné zajistit, aby jediné jídlo obsahovalo všechny živiny, které pro dobré zdraví potřebujeme v daný den dostat do těla. Metoda 5+2 pak znamená, že 5 dní jíme a 2 dny se postíme.