Jezte pravidelně a dostatečně pijte
Energii tělu dodáte také díky komplexním sacharidům a zdravým tukům. Jídla by měla být také bohatá na vlákninu, která podporuje trávení a také v těle zajišťuje pocit sytosti. Jezte lehce stravitelná jídla. V průběhu dne si dejte jídlo po menších porcích, ideálně každé 2-3 hodiny.
Jaký pohyb zařadit do života, když chcete zhubnout po 50?
Bez pohybu se při hubnutí neobejdete. Díky němu budete spotřebovávat kalorie, ale také se vám zrychlí metabolismus. Obezitolog docent Martin Matoulek z pražské VFN ve své knize Manuál úspěšného hubnutí upozorňuje na to, že pohyb musí být hlavně pravidelný. Ideální je přitom kombinace aerobních aktivit, jako je například rychlá chůze a posilování. „Ve vyšším věku by posilování mělo být vedeno pod vedením zkušeného fyzioterapeuta,“ upozorňuje docent Matoulek.
Po padesátce bývá u neaktivních lidí slabší svalstvo středu těla. Pokud se zaměříte na posilování této oblasti, můžete se zbavit i bolestí zad. Důležité je ale posílení svalstva jako celku.
Nejprve je vhodná rozcvička a zahřátí třeba v podobě jízdy na rotopedu, chůze nebo alespoň rychlého pochodování na místě. Zhruba po 15 minutách začněte posilovat a to v sériích, do kterých zahrňte například dřepy, výpady či mrtvý tah.
Posilování rukou je vhodné provádět s činkami. Vyzkoušet můžete také TRX pás, na kterém lze provádět cviky, jež nezatíží klouby. Pokud se cvičením nemáte příliš zkušeností, raději požádejte fyzioterapeuta nebo fitness trenéra, který vám poradí i s ohledem na váš zdravotní stav a kondici.